copodimonte

KAPODIMONTĖS LĖKŠTĖ – graži namų dekoracija

„Gavau dovanų labai gražią, ant sienos pakabinamą lėkštę. Ant kitos jos pusės yra toks spalvotas ženkliukas, užrašas Capodimonte ir dar visokių tarsi ranka rašytų skaičiukų. Gal galėčiau apie ją sužinoti ką nors daugiau?“ – teiraujasi Danguolė Valaitytė iš Panevėžio r.

Pirmiausiai, tai visada žinokite, kad tas ženkliukas ir yra svarbiausias, nustatant daikto vertę, tad labai gaila, kad jo nenufotografavote, todėl mums belieka tiesiog papasakoti apie fabriką, kuriame ši lėkštė pagaminta.

Porceliano fabrikas, pavadintas Kapodimontės (Capodimonte) vardu, yra vienas žymiausių Vakarų Europos porceliano fabrikų. Deja, ši įmonė išgyveno ne vieną pakilimą bei nuosmukį.

Pirmasis šlovės laikotarpis tetruko 16 metų. Jo preliudija tapo tai, kad 1734 m.  Neapolio ir Sicilijos karaliumi karūnuotą Karlą III iš Burbonų dinastijos, į tą kraštą atlydėjo menininkų, meistrų ir patarėjų svita.  Jaunasis karalius į Neapolį atsivežė ir turtingą savo motinos Elžbietos, paskutiniosios iš Farnezių dinastijos, meno kolekciją, kurioje buvo per tūkstantį paveikslų.  Kolekcijai saugoti ir buvo pastatyti Kopadimontės rūmai. Gana greitai, 1743 m., rūmų parke atsirado ir dirbtuvės, kuriose per mėnesį buvo pagaminama apie 2000 porceliano tabokinių, taurių, arbatos bei kavos servizų. Kiek vėliau ten pradėtos gaminti ir statulėlės pagal religinius ir mitologinius siužetus bei muzikantų, valstiečių ar žvejų atvaizdai. Kasmet plėtėsi asortimentas ir gamybos apimtys, buvo sukuriama unikalių meno dirbinių. Tačiau 1759 m. Karlas III žengė į Ispanijos sostą ir turėjo atsisakyti Neapolio bei Sicilijos karūnos. Iškeliaudamas jis įsakė sunaikinti viską, kas galėjo atskleisti garsiosios manufaktūros paslaptis.

Naujasis Kapodimontės šlovės etapas prasidėjo tik po 21 metų. 1780 m. Neapolio karališkajai manufaktūrai vadovauti ėmėsi Karlo III sūnus, Ferdinandas IV. Tuo laikotarpiu buvo įsisavinta matinio porceliano, kitaip dar vadinamo biskvitu,  gamyba, o visi porceliano gaminiai pradėti žymėti manufaktūros ženklu –  „N“ raide ir karūna.

Prancūzijos revoliucija ir Napoleono valdymo laikotarpis fabriką sparčiai atvedė prie visiško nuopuolio. Jo palikimas buvo beveik sunykęs ir tik daugiau nei po šimtmečio, 1925 m. prie Milano buvo įkurtas naujas  porceliano fabrikas. Jame žymiausi to meto skulptoriai, įkvėpti  senųjų meistrų darbų bei išlikusių senovinių gaminių pavyzdžių, nutarė atkurti porceliano tradicijas ir taip pradėjo naująją Kapodimontės istoriją.

Aišku, kad patys vertingiausi, nes rečiausi yra gaminiai iš paties pirmojo fabriko gyvavimo laikotarpio. Tačiau šį lėkštė greičiausiai yra iš praeito šimtmečio vidurio. Irgi – vertinga, nes Kapodimontės porcelianas visada buvo kokybiškas ir turėjo vertę.

VŽ inf.

Comments are closed.