Pakabinamas Tiffany šviestuvas, stalinė Tiffany lempa ar toršeras ir spalviškai derantis geras kokybiškas kilimas... Tai beveik ir viskas, ko reikėtų, kad kambarys taptų originalus, individualus ir savitas. Tad tegul jūsų namuose žaidžia spalvoti Tiffany vitražų zuikiai, tegul atsiranda spalvų - gyvenimas turi būti spalvotas. Mane tos mozaikinės, įvairiausiomis spalvomis švytinčios lempos, žavi jau labai seniai, todėl aš ir leidausi į spalvotą jų pažinimo kelionę. Kviečiu ir jus.
Svaiginanti Tiffany šviestuvų istorijos pradžia
Tiffany ir Tiffany stiliaus (kas yra ne tas pats) šviestuvai žinomi visame pasaulyje jau daugiau kaip šimtą metų. Speciali jų gamybos technologija jau XIX a. pabaigoje leido gaminti sudėtingiausių raštų vitražinius langus, lubas ar sukurti interjerinius spalvoto stiklo gaminius, kurių didžiają daugumą sudarė įvairiausi šviestuvai. Spalvotos vitražo lempos, toršerai ir lubiniai šviestuvai ir šiandien dažna prekė antikvariatuose bei sendaikčių parduotuvėse. Dažna, bet ar sena, dažna, bet ar vertinga? Apie viską iš pradžių.
Tiffany pavadinimą šie spalvoto stiklo gaminiai gavo nuo meistro, kuris sukūrė specialią darbo su stiklu techniką, vardo. Tai buvo amerikiečių menininkas Luisas Komfort Tiffany (1848 – 1933), garsaus juvelyro Šarlio Tiffany (Amerikietiška Tiffany juvelyrikos kompanija egzistuoja iki šių dienų, red.past.) sūnus, laikomas vienu žymiausių savo laikmečio dizainerių ir vitražo meistrų. Iki jo atradimo, tokios vitražo gaminimo technikos nebuvo. Jis studijavo Paryžiuje, rinkdamas informaciją apie stiklo ir darbo su juo galimybes, aplankė daugelį šalių, visada ieškojo kažko naujo ir neįprasto. Beje, nepermatomą drumstą stiklą, dar vadinamą opaliniu, išrado amerikietis dailininkas – monumentalistas Johanas La Fargas. Dirbdamas su juo, Tiffany susipažino su opalinio stiklo technologija bei daiktų iš jo gamyba. Grįžęs į tėvynę – JAV, jis netruko sukurti savo to paties studiją „Tiffany Glass Company”. Jis dirbo su turtingais klientais, padėjo kuriant privačius namus ir interjerus, taip pat biurus ir bažnyčias. Baltųjų rūmų priėmimo sales taip pat dekoravo Tiffany studija. Vėliau oficialiai buvo sudaryta sutartis, kad patys vitražai, šviestuvai ir opalinis stiklas bus vadinami Tiffany vardu, tačiau technologija nebuvo užpatentuota ir, užbėgant už akių visai istorijai, galima pasakyti, kad šiandien ją naudoti gali visi kas tik nori. Taigi ryškūs vitražai, kuriuos anksčiau buvo galima pamatyti tik bažnyčiose, rūmuose ir kituose viešuosiuose pastatuose, dabar galėjo atsirasti ir puošti kiekvienus namus. O kai savo stiklo gaminių pavyzdžius Tiffany pristatė Paryžiaus parodoje 1900 m., jis iš karto pelnė pasaulinę šlovę ir vitražą beveik akimirksniu pavertė nauja meno forma.
Luisas Tiffany kūrė vitražus, bižuteriją ir lempų gaubtus, tačiau didžiausia jo aistra vis dėlto buvo vitražai. Jis laikė juos ypatingu dalyku, tarsi dviejų pasaulių riba: prieš vitražą ir už jo. Vitražas skleidžia natūralią šviesą, tačiau slepia tai, kas yra už lango, o interjeras tuo pačiu nušvinta ryškiausiomis spalvomis. Jam tai atrodė tikra magija. Tikra magija ir buvo, tik sukurta talentingo meistro.
Tiffany merginų skyriuje - tik netekėjusios
Vis populiarėjant Tiffany lempoms, XIX a. pabaigoje Tiffany pradėjo samdyti darbininkus, daugiausiai, anot įvairių šaltinių, tik netekėjusias mergaites. Kodėl netekėjusias? Tai galėjo prasidėti nuo vienos istorijos. Pasirodo, kuriant Tiffany gaminių raštus daugiausiai prisidėjo menininkė Klara Driscoll. Tai yra, ne pats Luisas sukūrė daugelį ornamentų, o skyriuje, neoficialiu pavadinimu „Tiffany Girls“, dirbusi Klara, sugalvojo didžiają dalį šviestuvų gėlių motyvų. Visterijos, narcizai ir Luiso mylimi bijūnai buvo jos fantazijos vaisius. Gimusi 1861 m. Ohajo valstijoje, netoli Klivlendo ji domėjosi menu ir baigė dailės meno mokyklą Metropoliteno dailės muziejuje. Ten Tiffany ją pastebėjo ir 1888 m., kai Klarai buvo 27 metai, pasamdė. Pirmasis jos darbas buvo narcizai. Per savo karjerą Klara sukūrė 30 įvairių stiklo motyvų. Garsusis laumžirgis, kuris spindėjo parodoje Paryžiuje 1900 m., taip pat yra jos kūrinys. Klara pas Tiffany dirbo 20 metų, o 1909 m. susituokė ir nutarė palikti kompaniją. Po to Luisas Tiffany greičiausiai ir uždraudė darbuotojams tuoktis, nes tikėjo, kad asmeninis gyvenimas ir šeima trukdo kurti ir dirbti.
Klara Driscoll pas Tiffany dirbo 20 metų, ji sukūrė didžiają dalį šviestuvų gėlių motyvų. Visterijos, narcizai ir Luiso mylimi bijūnai buvo jos fantazijos vaisius, laumžirgis - irgi.
Pasaulyje yra išleista daugybė albumų su Tiffany darbų pavyzdžiais. Žiūrint originalų nuotraukas pradedi suvokti, kaip toli šiandienos kūriniams iki tų, ką prieš gerus šimtą metų kūrė meistas Tiffany. (Šviestuvų fotografijos iš albumo).
Blėstantis Tiffany šviestuvų populiarumas
Tačiau XXa. pradžioje Tiffany lempų populiarumas ėmė blėsti. Modernistai teigė, kad šių lempų stilius per daug įmantrus ir dekoruotas turtingiau, nei derėjo prie naujojo stiliaus. Tad 1930 m. „Tiffany Glass Company” užvėrė duris, o po trijų metų mirė ir Luisas Tiffany. Daugiau nei 20 metų Tiffany lempos buvo užmarštyje, jų niekam nereikėjo. Čia verta prisiminti vieną istoriją iš Amerikos istorijos muziejaus Niujorke. Šiam muziejui savo 132 Tiffany lempų kolekciją padovanojo vienas kolekcininkas. Paklaustas, kaip prasidėjo jo kolekcija, jis prisiminė, kad pirmają pačią tikriausią Tiffany lempą su žmona nusipirko dėvėtų daiktų parduotuvėje 1935 metais, už 12,5 dolerio. Ji jam taip patiko, kad jis pradėjo tas, tuo metu gerokai atpigusias, lempas supirkinėti. Iš viso kolekcijoje buvo surinkta per 200 gražiausių originalių egzempliorių. Štai kokia puiki tai buvo investicija, nes dabar Tiffany lempos aukcionuose kainuoja tūkstančius ir net milijonus dolerių.
Tiffany šviestuvai sugrįžo visiems laikams
Į madą šie meno kūriniai grįžo 50-ųjų viduryje ir su dideliu triumfu. Nuo tada Tiffany lempos jau niekada nepigo, o daugybė gamintojų ėmė gaminti naujas lempas, naudodamiesi Tiffany sukurta technologija. Kai kurie gamintojai naudojosi ir Tiffany fabrike sukurtais raštais, kai kurie interpretavo, o dar kiti kūrė savus. Tiffany technologija paplito po visą pasaulį, po visą pasaulį paplito ir lempos sukurtos pagal ją. Tačiau nepainiokime ir nevadinkime jų tikruoju Tiffany ar antikvariatu.
Kodėl Tiffany šviestuvai vėl tapo populiarūs? Atsakymas paprastas … kokybė, meistriškumas ir unikalumas. Pirmieji Tiffany šviestuvai visada buvo gaminami laikantis aukščiausių standartų. Kiekvienas stiklo elementas buvo nupjautas tiksliai suderinant su šalia esančiu, o rankinis visų elementų litavimas, apjungiant juos į visumą buvo ta technika, kurios dėka ir atsirasdavo puikus ir unikalus darbas, interjerą puošiantis ne tik kaip objektas, bet ir savo šešėliais, suteikiančiais paslapties ir unikalumo kiekvienoms luboms. Džiugu, kai kokybė rūpi ir šiuolaikiniams gamintojams, tačiau taip yra ne visada.
Tiffany stiliaus šviestuvai interjere
Floristinės temos buvo vienos mėgstamiausių Luiso Tiffany. Tai bylojo apie jo potraukį gamtai ir gėlėms. Sukurti tokius raštus buvo labai sudėtinga: reikėjo išpjaustyti ir paruošti daugybę nesimetriškų, sudėtingos formos atskirų elementų, puikiai derančių tarpusavyje. O juk niekada nebuvo apsiribota viena gėle – buvo kuriamos turtingos kompozicijos su kabančių vynuogių, obuolių ir kriaušių vaisiais, gėlių puokštėmis. Pačiam Tiffany labiausiai patiko motyvai su bijūnais, bambukais, rytietiškomis aguonomis, narcizais, puansetijomis ir daugeliu kitų gėlių. Luiso Tiffany meniniai sugebėjimai ir meilė augalams bei detalėms buvo pagrindiniai veiksniai, nulėmę Art Nouveau stiliaus šviestuvų sėkmę XIX ir XX amžių sandūroje ir padarę juos populiariais iki šių dienų.
Kokybiški Tiffany stiliaus pakabinami šviestuvai, stalinės lempos ir toršerai yra meno kūriniai, originalūs interjero elementai, spinduliuojantys šilumą ir jaukumą. Kadangi spalvoto stiklo gaminiai yra ryškūs, neturėtumėte piktnaudžiauti lempų skaičiumi viename kambaryje. Kambaryje gali visiškai užtekti Tiffany kabančio šviestuvo ir stalinės lempos. Raštų motyvas galėtų būti tiek vienodas (iš vienos serijos), tiek ir skirtingas – čia jau skonio reikalas. Tiffany lempų spalvų paletė yra plati, todėl jums reikia pasirinkti lempą, derančią prie jūsų interjero spalvinės gamos, arba priešingai – kontrastas taip pat visada madingas.
Apie Tiffany šviestuvų ir vitražų kūrimo techniką
Pirmoji Tiffany lempa buvo pagaminta iš stiklo gabalėlių, likusių nuo pagamintų vitražų ir specialiai juos sulitavus. Galbūt tai buvo net atsitiktinis išradimas. Naudodamas savo įrangą ir įrankius, meistras suteikė stiklo gabaliukams norimą formą ir sudėliojo pirmąjį lempos eskizą. Kruopščiai išvalęs kiekvieną gabalėlį, ant jo kraštų užklijavo ploną vario juostelę (foliją) ir pamažu juos lituodamas tarpusavyje sukūrė bendrą lempos vaizdą. Galiausiai atsargiai išvalė lempą nuo litavimo likučių, pašalino dulkes ir juostos likučius, kad niekas netrukdytų šviesos šešėliams išpuošti visų lubų. Jei trumpai, tai vitražuose iki tol naudotą švininį profilį pakeitė varinė folija. Dirbti tapo paprasčiau, o galimybės atsivėrė platesnės. Tokia stiklo sujungimo technologija leido sukurti įmantrius ir sudėtingus ornamentus, o gaminiai tapo lengvesni. Tapo įmanoma išgauti tūrines figūras su lenkimais. Patyrę Tiffany meistrai kūrybiškai žaidžia ir su įvairiausio skaidrumo stiklais, vieni beveik nepermatomi, o kiti spalvoti, bet beveik skaidrūs – dėliojant ornamentą, šviesos žaismas taip pat labai svarbus. Paprastai Tiffany gaminių kūrėjai patys stiklo negamina, perka jį pas tiekėjus ir jau tada naudoja savo dirbiniuose. Amerikoje iki šiol egzistuoja įmonė gaminanti tokių spalvų ir skaidrumo stiklus, kokius savo manufaktūroje naudojo Tiffany. Tiffany taip pat išpopuliarino grublėto stiklo drapiruotę. Minkšta šildomo stiklo plokštė buvo deformuojama gamybos proceso metu, išgaunant reikiamas „raukšles“. Šis metodas dažnai buvo naudojamas, kuriant didelius vitražus su lapijos ir augalų motyvais.
Senieji Tiffany studijos darbai buvo ženklinami įvairiais ženklais, kurie per dešitmečius kito. O Amerikoje tebegaminamos Tiffany naudoto stiklo kopijos.
Tiffany šviestuvai šiandien
Mūsų dienomis senoji kompanija „Tiffany Glass Company”, kurios senieji gaminiai yra patys vertingiausi ir medžiojami kolekcininkų, jau nebeegzistuoja. Į peripetijas kas, ką nupirko, užpatentavo ar tęsia, nedrįsime gilintis – kita tema. Tačiau įspūdingi stiklo darbai, dabar jau kaip meno kūriniai, iki šiol tebedaro įtaką dekoratyvinei dailei visame pasaulyje, daug gamintojų kuria Tiffany stiliaus gaminius ir tai daro puikiai. Turbūt kiekviena šalis turi meistrų, įvaldžiusių Tiffany tehnologiją ir kuriančių puikius darbus šiomis dienomis. DĖMESIO: tai, ką mes matome daugumoje antikvariatų turėtų vadintis ne Tiffany, o Tiffany stiliaus gaminiais. Beje, didžioji jų dalis yra pagaminti ne kur kitur, o Kinijoje. Žinoma, yra ir senesnių gaminių, kurių gimimo kilmę nustatyti sunku ir kurie gali būti pagaminti bet kurioje šalyje ir bet kurio gamintojo, kuris kuria TIFFANY STILIAUS gaminius. Geriausiu atveju tai gali būti pusšimčio metų vintažinės lempos. Ir vadintis vintažinėmis tik tada, jei yra pagamintos kokybiškai ir gerų meistrų. Todėl labai juokinga matyti, kai antikvariatas užrašo pardavinėjantis autentišką Tiffany lempą už 200 eurų. Klaidos čia yra dvi, nors dar neaišku, kas turėta galvoje rašant autentiška. Jei tai, kad tai senosios Tiffany manufaktūros gaminys, tai taip beveik negali būti, nes prilygtų stebuklui – Luiso Tiffany gaminti šviestuvai yra muziejų ir kolekcininkų taikinys, bet kokiame senturgyje sunkiai randamas. Kad autentika net nekvepia byloja kaina, nes jei jau pardavinėjamas originalas, tai tokia kaina būtų neišmanymo viršūnė. Bet kadangi ji yra tokia, tai greičiausiai pardavėjas tiesiog apgaudinėja JUS ir kalba bet ką, gal net tai, ką jūs norite girdėti.
Kodėl Tiffany stiliaus šviestuvai brangūs?
Gerų gamintojų senesni ir net visai nauji Tiffany stiliaus gaminiai taip pat kainuoja daug – šimtus ir tūkstančius. O kodėl tiek daug mums paaiškino ir netgi praktiškai parodė Tiffany gaminių kūrėja Kira Bugajeva („Tiffany Art Vilnius“). Pasirodo iki šių dienų jie kuriami tik rankiniu būdu, o procesas, nors ir nesudėtingas, bet labai ilgas. Nediduką šviestuvėlį meistras kuria apie dvi savaites.
Ką reiktų žinoti, norint įsigyti kokybišką Tiffany stiliaus darbąą? Vitražo lempos patrauklumą sukuria įspūdingi stiklo deriniai – skaidrūs ir opaliniai, tekstūriniai ir lygūs, blizgūs ir matiniai, skirtingų spalvų, įdomių atspalvių … Stiklo detalių parinkimas yra pati įspūdingiausia, kūrybiškiausia ir sunkiausia darbo dalis. Su stiklo gabalėliais meistras žaidžia tarsi dailininkas su dažais, o tada lempa tampa meno kūriniu ir puošia jūsų namus tarsi paveikslas. Be to, ji turi būti graži ir dieną, ir uždegus šviesą – naktį. Išradingai ir meniškai sudėlioti spalvų schemą ypač svarbu lempoms su gėlių ir kitų augalų motyvais, garsiesiems laumžirgiams, žuvims ir voratinkliui. Rinkdamiesi lempą atkreipkite dėmesį į šį aspektą. Kitas momentas – naudojamo stiklo kaina. Tai priklauso nuo stiklo kokybės. Kira pademontravo nelygų, murziną stiklą iš Kinijos ir gražiai švytintį iš Nyderlandų. Nuostabus stiklas gaminamas JAV, kartais klientai prašo tiesiog įrėminti jo gabaliuką – jis pats kaip meno kūrinys. Geras stiklas kainuoja daug, kiniškas kur kas mažiau, tačiau kokybė nesulyginama.
Dar vienas dalykas, į kurį verta atkreipti dėmesį, tai rašto sudėtingumas ir detalių kiekis. Sukurti floristinių motyvų šviestuvą iš 1000 detalių sudėtingiau nei iš geometrinių detalių, kurių 200. Kuo stikliukai smulkesni, tuo kaina didesnė, nes juos surinkti ilgas ir sudėtingas procesas. Rinkdamiesi Tiffany stiliaus šviestuvą, pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį ir į „siūlių“ kokybę. Kuo stikliukų sujungimai lygesni, siauresni, neužeinantys ant stiklo, tuo geriau. Sulydžius vario foliją, spalva lieka šviesi – lydmetalio. Todėl dažniausiai siūlės dengiamos patina. Ji būna juoda, ruda arba vario. Sendinimo efektas gražu ir dera prie šios stilistikos.Taip pat reikėtų įvertinti metalinių detalių kokybę. Stalinių lempų ir toršerų kotas gali būti kokybiškas arba ne, meniškas arba paprastas, o tai irgi įeina į gaminio kainą.Tiffany stiliaus šviestuvai nėra didelė retenybės, gamintojų daug, pasiūla irgi nemaža, bet rinktis juos reiktų labai atidžiai.
Tiffany stiliaus gaminio pamoka pas Kirą Bugajevą:
1. Ant norimos plastiko formos išpiešiamas stikliukų eskizas ir sunumeruojamas.
2. Tas pats eskizas perkeliamas ant popieriaus, iškerpamos sunumeruotos popierinės detalės.
3. Kiekviena popierinė detalė dedama ant pageidaujamos spalvos stiklo ir apibrėžiama markeriu.
4. Kiekviena stiklo detalė išpjaunama pagal kontūrą ir sunumeruojama.
5. Stikliuko kraštai šlifuojami ir apvyniojami lipnia vario folija. Visi stikliukai lituojant jungiami į visumą.