rašomoji mašinėlė

Nauji rašomosios mašinėlės pavidalai

Senoviškos rašomosios mašinėlės turi tiek žavesio, kad pelnytai tapo vintažinio interjero detale. O atvirukas su ja užrašytais linkėjimais, tampa unikalia dovana. Arba įrodymu teisme. Dar sakoma, kad ji verčia kur kas geriau formuluoti mintį, juk ištaisyti nebebus kaip.

Prieštaringi poreikiai ir pasekmės

Sklinda žinia, kad tradicinės mechaninės rašomosios mašinėlės jau niekur pasaulyje nebegaminamos, tačiau yra ir kita – jomis vėl naudojasi slaptosios tarnybos. Ir jokie įsilaužėliai pačioms didžiausioms paslaptimis nebaisūs. Ką jau sakyti, kad jos tiražuotos kokiais 6 egzemplioriais, jei buvo spausdinama ant plonutėlio rūkomojo popieriaus.  Pačiupai tą pluoštelį slystantį nuo volelio ir – į seifą.

Tai dabar yra lengva pasidalyti bet kokia informacija, o anksčiau rašomoji mašinėlė padėdavo ją padauginti – vienu kartu užrašyti keletą egzempliorių – priklausomai nuo popieriaus storumo, juostelės naujumo ir pirštų smūgio stiprumo.

Štai kodėl elektrifikavus mechaninę spausdinimo mašinėlę tai buvo nemenkas progresas. Daugybė mašininkių visame pasaulyje buvo laimingos – jų darbas fiziškai palengvėjo, o sparta išaugo. Sunku įsivaizduoti, bet didesnėse įstaigose būdavo mašininkių  kambariai, pripildyti greito tuksenimo.

Tačiau geležinės uždangos šalyse rašomoji mašinėlė  tapo dar galingesniu ginklu. Tad visokių svarbių švenčių išvakarėse slaptųjų tarnybų agentai eidavo stebėti, kad įstaigose rašomosios mašinėlės nakčiai būtų patikimai užrakintos.

Rašomosios mašinėlės itin klestėjo 1970 metais. Tuomet jos karaliavo visur, kur reikėjo įskaitomų tekstų ar kelių identiškų egzempliorių. Po dešimties metų jos patobulintos ir jau turėjo atminties korteles. Tačiau plintant kompiuteriams, mašinėlių paklausa tiesiog nyko. Jie greitai atsirado ant kiekvieno specialisto stalo ir taip tiesiog nužudė mašininkės profesiją.  

Pasaulinis rekordas

Australijos gyventojas, netekęs darbingumo, o anksčiau dirbęs mašinraščio mokymo instruktoriumi policijoje, pasiekė rekordą, nutaręs rašomąja mašinėle atspausdinti žodžiais visus skaičius nuo vieneto iki milijono. Savo darbą jis pradėjo 1982 metais ir užbaigė 1998m. Jis „sunaudojo“ 7 mechanines mašinėles, 1000 spausdinimo juostelių ir 16 metų bei 7 mėnesius savo laiko.

rašomoji mašinėlė
rašomoji mašinėlė
rašomoji mašinėle

Naujas rašomosios mašinėlės kvėpavimas

Nežinia kaip rašomųjų mašinėlių likimas bus paveiktas šiuolaikinių kompiuterių įsilaužėlių, kai net prakutusiam paaugliui tampa prieinamos valstybės ar grožio klinikos paslaptys. Tačiau Naujajame Džersyje  kompanija „Swintec“ gamina kalėjimuose naudojamas permatomas mašinėles, kuriose kaliniai negali slėpti draudžiamų turėti daiktų.  Yra ne tik angliška, bet ir ispaniška versija. Gamina jie ir kitokias, tačiau jos visos – elektroninės. Skaidriosios, beje, žymiai brangesnės.

Britai nuėjo dar toliau. Juk jie pagarsėję savo konservatyvumu, tad kas suabejos, kad šiuolaikinė elektronika gali būti ne visiems priimtina, nors neabejotinai – patogi. Išeitis surasta. Pagaminta mašinėlė, į kurią vietoje popierius dedamas IPAD. Ją pagamino ir pirkėjams pateikė kompanija „ Spinning Hat“. Kur nors pasirodžius su tokiu įtaisu tikrai neliksi nepastebėtas.

Klaviatūra pagaminta kaip tradicinės 20 a. pradžios rašomoji mašinėlė. Raidės planšetinio kompiuterio ekrane liečiamos atsargiai. Tradicinėse mašinėlėse plaktukėlis smūgiuoja gan stipriai ir daro tai centre, paskui visas volelis slinkteli ir kita raidė vėl mušama centre. Planšetė nejuda, o plaktukėlis pats tiesiasi į reikiamą vietą ir lyti jutiklinį ekraną.   

Klastotės ir...rašomoji mašinėlė

Kartais teismuose ištraukiami kelių dešimtmečių senumo  dokumentai. Vienas tokių, kaip teigiama, buvo atspausdintas 1970 metais mašinėle. Tačiau teisėjui iškart kilo klausimas ar tai ne klastotė, nors šriftas buvo kaip mašinėlės. Mat tikra mašinėle, o ne kompiuteriu spausdintas tekstas neturi labai lygių eilučių. Raidės tarsi šokinėja, o ir spalva gali būti ne visai vienoda, mat priklauso nuo smūgio jėgos. Taip būna tais atvejais, kai rašoma mechanine mašinėle, jei rašyta elektrine, smūgių jėga jau nesiskiria, tad ir raidžių atspalviai vienodi. Kitas dalykas, kad minimais 1970 metais elektrinių mašinėlių buvo palyginti nedaug.

Dar vienas būdas patikrinti yra labai smarkiai padidinti vaizdą – jei rašyta mašinėle su juostele, galima įžvelgti audinio tekstūrą. Dar tam tikrų defektų galėjo turėti pačios raidės, o ir klaidų išvengti gan sunku, tai tam tikrose vietose gali būti pataisymų ar raidžių perbraukimTeisėjo įžvalgos pasitvirtino, dokumentas iš tiesų buvo atspausdintas kompiuteriu.

Parengė Liucija SABĖ

Rašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai. Prašome užpildyti visus privalomus laukelius.