Su netikėtu karščio gūsiu, su ilgai lauktu lietumi ir pavasario žydėjime besismaginančiu vėju, atėjo MAMOS sekmadienis… Šia proga mes išsakysime nuoširdžiausius žodžius, nuskinsime visas gėles ir pamerksime jas į pačias gražiausias vazas. Arba… tiesiog kitaip nei įprasta. Toks bus sekmadienis. Su lengvu prisilietimu prie praeities, prisiminimų dalybomis, į dienos šviesą ištrauktais seniai nenaudotais pamirštais daiktais, pyrago skoniu ir… meile brangiausiam žmogui pasaulyje.
Bet kaip be įkvėpimo? Mes indų MAMOS žiedams pamerkti ir Jūsų fantazijai įsiūbuoti radome Kauno antikvariate „Panemunės baldai“. Rinkome įdomesnius ir tikrai skirtus ne vien gėlėms. Todėl tarp vazų vazelių čia atsidūrė sriubinė, ledų kibirėlis, saldaininės, cukrinė. Seniai esame pastebėję, jog labai dažnai seni daiktai tiesiog praranda savo funkciją ir mes juos užmirštame indaujų ar bufetų užkaboriuose, tuo tapu gėlės žydėti gali tikrai ne vien vazose. Ir ne vien į vazas, galvojant apie gėles, vertėtų dairytis antikvariato, vintažo ir sendaikčių parduotuvėse. Jose pasitaiko labai įdomių, dekoratyvių ir vertingų daiktų, kurie galėtų papuošti bet kuriuos namus ir suteikti jiems originalumo bei savitumo. Ir jau į beveik visus juos tinka merkti gėles. Tą ir įrodėme drauge su floriste Asta Šlekiene (gėlių salonas „Nerine“, Kaunas) improvizuodamos žydėjimo tema.
Fajansinė sriubinė – tipiškas indas iš Angijos yra XIX a. pirmosios pusės, greičiausiai 1830-1840 metų. Visi laiko ženklai ją tik puošia, o su gėlių žiedais ji atrodo dar įspūdingiau. Argi nevertas toks daiktas mūsų namų?
Vario, žalvario ar kito metalo indai visada atrodo labai dekoratyviai. Šis šampano ledų kibirėlis prašyte prašėsi smulkiažiedės orchidėjos draugijos. Geresnį spalvų derinį sunku būtų rasti.
Trapi, mėlynomis gėlytėmis puošta saldaininė pagaminta maždaug 1910 m., Vokietijoje porceliano manufaktūroje „Plaue Schierholz“. Plokšti negilūs indai labai tinka pietų stalui dekoruoti, o ir gėlių tereikia vos vieno kito žiedelio.
Stiklinė sausaininė ant kojytės ir cukrinė arba saldainių indas nėra labai seni, greičiausiai kokių 50 metų amžiaus. Sunku nustatyti ir jų kilmės šalį – stiklas neturi jokių žymėjimų. Tačiau būtent tokio stiliaus daiktai gali būti puikiai pritaikyti gėlėms merkti ir stalui dekoruoti. Kad ir rožių žiedais…
Nereikia ir sakyti, kad kiekvienuose namuose bent keletas vazų privalo būti. Dar geriau, jei jos kokybiškos, originalios, stilingos, gerų gamintojų. Šios pagamintos Vokietijoje, manufaktūroje Kaiser- Porzellanmanufaktur Staffelstein K.G., XX a. antrojoje pusėje. Abi skirtingos, bet tiesiog nuostabios ir labai dekoratyvios.
Vazą keičia ir gėlės. Visada stenkimės paieškoti paties geriausio varianto. Derinkime tarpusavyje ne tik dydį, bet ir spalvas, ir net dekorą. Ryškios gėlės visada užgoš vazos grožį, todėl joms parinkite vienspalves ar tiesiog permatomo stiklo vazas, o į subtiliai dekoruotas vazas merkite subtilius žiedus.
Labai jaukiai ir žavingai dėl gražių savo formų visuomet atrodo kavinukai ir arbatinukai. Taigi į šį taip pat norėjome pamerkti gėlių, bet jis buvo toks „savarankiškas“, kad taip niekas ir nepritapo. Subtiliai dekoruotam Vokietijos porceliano firmos „Rosenthal“ arbatinukui, pagamintam XXa. antroje pusėje, palikome įprastinę arbatinuko misiją. Pastebime, kad kavinukai ir arbatinukai taip pat pamažu grįžta ant mūsų stalų – gal pagaliau ir vėl pasiilgstame elegancijos ir jaukumo.
Už pagalbą identifikuojant indų kilmę ir amžių dėkojame menotyrininkei ir antikvariato ekspertei Olgai PROKOFIEVAI