kobalto

Dubuo iš „Kobalto servizo“

„Šį indą įsigijau viename iš ne itin svarbių Anglijos aukcionų už palyginti nedidelę kainą. Norėčiau apie jį sužinoti kuo daugiau informacijos“, – rašo neprisistatęs „VŽ“ skaitytojas.

kobalto

Dubuo iš „Kobalto servizo“

Tai labai retas, sakyčiau, rečiausias daiktas. Ir tai atvejis, kai jį atributuojant aukcione įvyko klaida. Indas buvo pateiktas kaip XVIII a. „Sevro stiliaus“ (THE SEVRES STYLE, 18th CENTURY) dubuo. O iš tiesų tai dubuo iš žymiojo „Kobalto servizo“. Indas didelis, 35 cm skersmens, dekoruotas auksiniu ažūrinį ornamentą imituojančiu tinkleliu „cailloute“ (pranc.) kobalto fone su puokštelėmis polichrominių gėlių, apipavidalintų auksiniu rėmeliu. Indas su senovinės restauracijos ženklais – metalinėmis sutvirtinimo kabėmis kitoje pusėje. Anksčiau porcelianas buvo vertintas labiau nei dabar, todėl senoviniai daiktai, o ypač vertingieji, buvo kruopščiai restauruojami. Toks jų sutvirtino būdas buvo taikytinas gelbstint itin senus meno dirbinius.

„Kobalto servizas“ buvo sukurtas Vienos manufaktūroje Austrijos imperatoriaus Josifo II įsakymu kaip dovana didžiajam kunigaikščiui Pavelui Petrovičiui ir didžiajai kunigaikštienei Marijai Fiodorovnai, kai jie slapta apsilankė Europoje kaip grafas ir grafienė Severnijė. Šis servizas buvo pagamintas pagal Sevro manufaktūroje sukurtą servizą, kurį Prancūzijos karalius Liudvikas XV padovanojo Danijos karaliui Kristianui VII 1768 m.

Pavelas Petrovičius servizą taip vertino, kad išvykdamas į karą su Švedija (1788–1790 m.) jį paminėjo savo testamente. Vėliau, valdant jo sūnui Nikolajui, servizas buvo laikomas Gatčinoje, Priorato rūmuose, ir buvo papildytas indais, pagamintais Imperatoriškajame porceliano fabrike, iš kur yra ir šis dubuo. Valdant Aleksandrui II tame pat fabrike buvo pagaminta dar keletas trūkstamų servizo indų. 1890 m. visi originalūs servizo indai, pagaminti Vienos manufaktūroje, buvo išsiųsti į Žiemos rūmus, o Gatčinoje liko tik tie, kurie buvo pagaminti Imperatoriškojo porceliano fabrike. Ermitaže šiuo metu yra saugomi 73 indai su Vienos manufaktūros ženklu, naudotu 1785–1786 m.

Įvertinimas: tai atvejis, kai pirkėjas už daiktą sumokėjo daug mažiau (90 svarų sterlingų ir 25 proc. aukciono komisiniai) nei iš tiesų jis vertas. Jei aukcione indas butų teisingai atributuotas, kaina būtų buvusi kelis kartus didesnė.

Menotyrininkė, antikvariato ekspertė Olga PROKOFIEVA ( FB – olgaprokofeva.com)

Tags: No tags

Comments are closed.