komoda

„Jade” stiliaus KOMODOS atnaujinimo pamoka

Profesionali meistrė, meninių baldų restauratorė Laima BIELSKĖ šiandien vėl mus įsileidžia į savo dirbtuvę, kurioje puikuojasi jau restauruota XX a. vidurio komoda. Ant jos nugarinės sienelės esanti etiketė byloja, kad komoda pagaminta Ispanijoje „Jade“ stiliumi, kuris buvo išplėtotas Kinijoje. Komoda itin elegantiška ir puošni, pagaminta bei dekoruota profesionalių meistrų rankomis. „Komodos paviršius dekoruotas labai sudėtingai, daugiau kaip septyniais sluoksniais – nuo tamsiai juodo pagrindo iki skaidraus lako, todėl ji tokia daili. Didžioji dalis tokių baldų yra vienetiniai meno kūriniai, kurie visada tampa puošniu interjero akcentu, todėl restauruoti juos geriau patikėti meistrui, tačiau visada pravartu šį tą žinoti ir pačiam šeimininkui“, – teigia baldų restauratorė ir pasakoja apie visą darbo eigą – gal kažkam tokios žinios bus naudingos.

komodos restauracija

Komoda grakščios formos, pagaminta iš medienos tašų ir faneros, korpusinės konstrukcijos su keturiais stalčiais, komodos šonai S formos – lenktų linijų konstrukcijos. Apdailos paviršius juodos spalvos ir gausiai puoštas tapytomis gėlių kompozicijomis ir perlamutro inkrustacija, pakraščiai paauksuoti plokštelėmis ir dekoruoti geometrinėmis kompozicijomis bei stilizuotais augaliniais elementais antikinio aukso spalvomis. Komodos paviršius blizgus ir padengtas plonu, skaidriu laku. Kampuose – stilizuoti ramunių žiedai, apatinis pakraštys puoštas graikišku juostiniu ornamentu. Tačiau ir defektų būta pačių įvairiausių: nuo aptrupėjusių dažų iki deformuotų rankenėlių. Komodos paviršiuje buvo matyti ankstesnių restauravimo žymių. Atlikus cheminius tyrimus nustatyta, kokiais lakais ir dažais bei keliais sluoksniais komoda buvo dažyta ir lakuota.

Komodos restauravimo pamoka

Prieš restauravimą komoda buvo iš dalies išardyta: išimti stalčiai, išmontuotos bronzinės rankenėlės. Kiekviena rankenėlė pažymėta, kuriam stalčiui priklauso. Komodos korpuso vidus ir išorė išvalyta. Plyšiuose ir kampuose susikaupę birūs nešvarumai nusiurbti ir pašalinti minkštu šepetėliu. Korpusas ir stalčiai dezinfekuoti. Komodos paviršius valytas vatos gniužulėliais suvilgytais antiseptiniame tirpinyje – 1,5 proc. Pᴈ-triquart etanolyje. Stalčių vidus valytas tirpalu iš etanolio, vandens ir pineno (1:1:1).

Apdailos paviršiuje buitinių baltų dažų dėmelės pašalintos skalpeliu. Paviršiuje atsiradusios matinės lako dėmės regeneruotos etanolio garais. Buvo atlikti profilinio apvado uždažymų bronzos spalvos šalinimo mėginiai.

Naudoti tirpiniai:

1) tirpalas (etanolis, vanduo, pinenas 1:2:2) – tirpdo silpnai, reikia daug kartų vilgyti ir trinti;

2) tirpalas (etanolis, vanduo, pinenas 1:1:1) – tirpdo nepakankamai;

3) nitroacetonas – tirpdo pakankamai, tačiau labai rizikinga, nes acetonas greitai tirpdo lako sluoksnį ir matina paviršių.

Atlikus bandymus nuspręsta, kad galima šalinti uždažymus, tačiau siektinas rezultatas ne itin geras, nes bronzos spalvos dažai tvirtai įkibę į autentišką apdailos paviršių. Dažus minkštinant ir valant tirpalais, kaskart paviršius yra trinamas, nes iš pirmo karto nesivalo. Galiausiai pašalinus zondo vietoje bronzinius dažus neišvengiamai pažeidžiamas autentiškas lakštelinio auksavimo sluoksnis. Šalinant uždažymą taip pat pastebima, kad grunto sukibimas su pagrindu yra labai silpnas ir trapus – ilgiau valant dažus ima byrėti gruntas. Kad ir kaip jautriai ir atsargiai valytume, vis tik prarandama apie 40 proc. autentiško paauksavimo sluoksnio. Taigi atlikus bandinius nuspręsta viršutinio apvado briaunoje bronzos spalvos uždažymų nešalinti. Dėl esamos bronzos spalvos aktyvumo ant viršaus atlikta lesiruotė antikinio aukso spalva „Lefrac&Bourgeois“. Po to ant viršaus padengta tonuotu „Rubino“ spalvos 10 proc. šelaku.

Komodos juodo apdailinio paviršiaus sluoksnio ištrupėjimo vietose įterptas restauracinis gruntas. Grunto sudėtyje yra 7 proc. žuvų klijų, užpildas – kreida. Ant viršaus dengtas plonas juodos spalvos glaisto sluoksnis. Glaisto sudėtyje yra nigrosino miltelių, šelako pudros ir rubino spalvos 10 proc. šelako. Užpildui išdžiūvus paviršius sulygintas iki autentiško paviršiaus sluoksnio. Šlifavuojant naudotas šlifavimo skystis ir smulkaus rupumo šlifavimo popierius. Po to paviršius poliruotas juodos spalvos šelako politūra, kol įgavo blizgesį.

Visas komodos paviršius atnaujintas skaidriu plonu šelako sluoksniu „Rubinol Nevotex“. Atnaujinant šelako politūrą pastebėta, kad lakas sunkiai dengia tas vietas, kur liko įsigėręs ir stipriai įkibęs neoriginalus restauracinis lako sluoksnis.

Rankenėlės valytos etanoliu ir acetonu. Paviršius atnaujintas padengiant plonu sluoksniu antikinio aukso dažais „Dufa Gold“ su bronziniu pigmentu.

Didžiojo stalčiaus dešinio šono įskilimas suklijuotas žuvų klijais ir medžio miltų mišiniu. Stalčių šonuose nutrynimai tonuoti kieta juodos spalvos pasta „Nigrosin X 51“ .

Atnaujintos komodos rankenėlės įmontuotos į stalčius. Komodoje stalčius kreipiantieji tašeliai ir stalčių apatinės briaunos padengtos vašku „Renaissance“. Restauruota komoda surinkta į visumą.

Kaip prižiūrėti?

„Restauruota komoda atrodo puikiai. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad tokios apdailos paviršius labai jautrus, o grunto sąryšis su medienos pagrindu silpnas, nuo mažiausio trinktelėjimo gali greitai atsirasti nauji grunto ir dažų ištrupėjimai. Paviršių reikėtų labai saugoti nuo mechaninio trynimo ir valyti tik sausu būdu su natūralaus pluošto švelniu paviršiumi. Šluostė gali būti panaši į aksomą arba valyti reikėtų minkštu teptuku. Jokiu būdu nenaudokite šiuolaikinių baldams rekomenduojamų poliravimo ir valymo priemonių. Atminkite, netinkamai eksploatuojami ar restauruojami baldai greitai prarandą savo grožį ir antikvarinę vertę.

Tokie baldai kaip ši komoda turėtų būti saugomi taip, kad jų nesiektų tiesioginiai saulės spinduliai ir stiprūs dirbtiniai šviesos šaltiniai. Lako paviršius, ilgai apšviestas UV spinduliais, praranda blizgesį ir darosi matinis, išblunka spalvos. Nestatykite tokios apdailos baldų arti šildymo ar kondicionavimo įrenginių. Rekomenduojama santykinė drėgmė – 50 proc., temperatūra +18–20 °C. Venkite staigių drėgmės ir temperatūros svyravimų. Drėgmės svyravimai neturėtų viršyti 5 proc per parą. Būkite dėmesingi vertingiems daiktams, džiaukitės ir grožėkitės tuo, ką turite“, – patarė restauratorė Laima BIELSKĖ.

Rasa ŽEMAITIENĖ

Restauratorės Laimos BIELSKĖS archyvo nuotraukos

Rubriką "Tvarios kultūros žingsniai" remia

Comments are closed.