brangiausi baldai

Visų laikų brangiausieji baldai visame pasaulyje

Tik nedaugelis gali įsigyti brangiausių pasauliniuose aukcionuose siūlomų baldų. Tačiau susipažinti su jais ir jų kainomis pravartu vien dėl to, kad praplėstume savo akiratį ir galbūt išsiaiškintume, kas sudaro antikvarinių baldų vertę. Juk žymiųjų Sotheby’s ir Cristie’s aukcionų pirkėjai, pastarąjį dešimtmetį sumokėję milijonus už savo pirkinius, ko gero, išmano, už ką verta tiek mokėti. Bendrus vertinimo principus išvardyti paprasta. Visų pirma tai–gerbtinas amžius, geriausios baldininkų dirbtuvės, talentingiausi meistrai, unikalumas, kurį pakartoti būtų nelengva net su šiuolaikinėmis techninėmis galimybėmis, ir svarbiausia – meniškumas.

10 vieta

Tualetinis William Savery (Viljamo Seiveri) stalelis už 4,48 mln. JAV dolerių.

brangiausi pasaulio baldai

Tai vienas geriausių XVIII a. amerikiečių baldininko Viljamo Seiveri pagamintų baldų pavyzdžių, o be to, puikios būklės. Už tokią sumą jis parduotas 2009 m. Sotheby’s aukcione. Stalelis ilgai priklausė Džono Džeksono šeimai, kuri pirmoji jį ir įsigijo. Pirmąsyk parduotas tik 1930 m. per didžiąją depresiją.

9 vieta

Liudviko XV epochos sekreteras už 5,1 mln. JAV dolerių.

brangiausi pasaulio baldai

Nyderlandų kilmės prancūzų baldininko Bernard II van Risamburgh (Bernardo II van Rizamburgo) vardas aukcionuose visuomet sukelia ažiotažą. Jo kūriniai tarsi brangakmeniai puošia muziejų ir privačias kolekcijas.

1756–1757 m. kurdamas šį sekreterą, meistras naudojo japonišką piešinio ant medienos techniką. Tuomet ji buvo laikoma itin sudėtinga ir buvo labai brangi. Svarbu, kad buvo panaudotos autentiškos medžiagos, įskaitant ir japonišką laką, kurio dėl šalies uždarumo tuo laikotarpiu buvo beveik neįmanoma gauti.

Sekreteras buvo inkrustuotas paauksuota bronza. Tikėtina, kad pirmoji baldo šeimininkė buvo madam de Pompadur. Už minimą sumą parduotas 2012 m. Londone, Cristie’s aukcione.

Išmatavimai 130 х 105,5 х 45 сm.

 

8 vieta

Reginal M. Lewis (Redžinaldo Liuiso) pufas už 5,2 mln. JAV dolerių.

brangiausi pasaulio baldai

Šio 1750 m. sukurto pufo vertė sąlygota jo retumo. Žinoma, kad išliko vos 5 vienetai šių Naujojoje Anglijoje (JAV, Pensilvanija) sukurtų pufų. Vienas jų, labai panašus, eksponuojamas Metropoliteno muziejuje. Aukcionui pateiktas pufas ypač geros būklės, ekspertai manė, kad jis nebuvo nė karto restauruotas.

Jis parduotas Sotheby’s aukcione Niujorke 2008 m. rudenį. Prieš tai toks eksponatas parduoti buvo pateiktas XX a. viduryje ir už jį pasiūlyta tik 10 tūkstančių JAV dolerių. Štai kiek kainuoja retenybių savininkų kantrybė.

7 vieta

Angliška Jurgio III epochos komoda už 5,98 mln. JAV dolerių.

Tai Thomas Chippendale (Tomo Čipendeilo) (1718–1779 ) – žymaus rokoko ir ankstyvojo klasicizmo epochos meistro, darbas. Kiekvienas jo kurtas baldas XVIII a. D.Britanijoje dabar yra tiesiog medžiojamas kolekcininkų. Ši auksintu metalu puošta komoda parduota 2010 m. Sotheby’s aukcione Londone. 

Išmatavimai 89 х 140 х 65 cm.

brangiausi pasaulio baldai

6 vieta

Spinta-kabinetas, pagamintas Domenico Cucci (Domeniko Kuči) už 7,33 mln. JAV dolerių.

brangiausi baldai

Italų meistras Domeniko Kuči darbavosi Prancūzijoje, pakviestas į Liudviko XIV, dar vadinamo karaliumi Saule, sukurtas menininkų dirbtuves. Šis baldas – vienas iš trijų išlikusių šio meistro tokio tipo gaminių. Kiti du priklauso privačiai aristokrato kolekcijai, o šį anonimiškai irgi įsigijo privatus asmuo.

Baldas puoštas daugybe pano, kurių siužetas – Orfėjas savo dainavimu priviliojantis laukinius žvėris – kupranugarį, arklį, raganosį, elnią. Be to, dekore persipynę įvairių tautų mitologiniai siužetai. Apatinę dalį sudaro mistinių iš granito pagamintų ir paauksuotų Atlantų skulptūros. Tai tikras baroko šedevras. Jis priklausė Švedijos karaliui ir vėliau jo našlei, apie ką liudija galinėje sienelėje pritvirtinta lentelė.

5 vieta

Džon Godard (Džono Godardo) gamybos arbatos stalelis už 8,416 mln. JAV dolerių.

brangiausi pasaulio baldai

Tokių stalelių pasaulyje tėra du. Vienas jų muziejuje JAV, o kitas parduotas 2005 m. Niujorke Sotheby’s aukcione. Stalelį net 250 metų saugojo viena šeima, o pirmasis jo savininkas – pats baldo kūrėjas. Apie tai liudija užrašas „Property of RHI Goddard“.

4 vieta

Kinų imperatoriaus sostas už 11,07 mln. JAV dolerių. (nuotraukos nėra)

1711–1799 m. sostas priklausė Cin dinastijos imperatoriui. Puikiai išlaikytas privačiam asmeniui jis atiteko po 1911 m. revoliucijos. Plati sėdimoji dalis surinkta iš šešių lentų, o nugarėlė puošta drožiniais su virš bangų sklendžiančiu drakonu, kūnu apsivijusiu perlą.

3 vieta

Džono Godardo gamybos pietų stalas iš raudonmedžio už 12,1 mln. JAV dolerių.

Ant baldo esanti graviruotė nurodo, kad šį raudonmedžio pietų staliuką anglų meistras sukūrė savo dukrai Ketrin 1760 m. Tikslios jo kopijos šiuolaikiniams meistrams nepavyko pagaminti net ir naudojantis naujosiomis technologijomis. Šis stalas už didžiulę sumą parduotas 1989 m.Cristie’s aukcione Niujorke.

brangiausi pasaulio baldai

2 vieta

Eileen Gray (Elen Grei) krėslas su drakonais už 28,24 mln. JAV dolerių.

brangiausi pasaulio baldai

Šis krėslas ilgai buvo mados guru Ivo Sen Lorano (Yves Saint Laurent) privačioje kolekcijoje. Pasakojama, kad būtent sėdėdamas jame jis sukūrė savo geriausias drabužių kolekcijas. Tai ir moderniosios krypties airių kilmės architektės bei baldų dizainerės, kūrusios Paryžiuje, meno viršūnė. Parduotas aukcione Paryžiuje 2009 metais. Krėslo autorė tapo klasike dar būdama gyva ir pasižymėjo ekscentrišku elgesiu. Kolekcininkai tiesiog tykodavo jos kūrinių. Krėslą menininkė kūrė dvejus metus –1917–1919 m. Jo nugarėlėje pavaizduoti tamsiai rudos odos žiedlapiais apsupti, tarp debesų sklendžiantys drakonai. Tiesiog neįtikėtinos jų akys– baltos juodame fone. Medinės dalys padengtos laku pagal senovinę japonų technologiją.   

brangiausi pasaulio baldai

1 vieta

Kabinetas-biuras „Badmintonas“ – visų laikų brangiausias baldas. Paskutinė kaina 36,8 mln. JAV dolerių.

Sukurtas XVIII a. pagal tuomet vos devyniolikos sulaukusio hercogo Bodforto trečiojo užsakymą jo valdoms Badmintone, Didžiojoje Britanijoje. Tik daugiau nei po šimto metų hercogo palikuonis iš kelionės po Indiją parsiveš žaidimą, kuris taps šiuolaikinio badmintono pradžia. Baldo aukštis – 3,8 m, plotis 2,28 m. Dabar jis yra Lichenšteino muziejuje.

Tačiau sugrįžkime prie hercogo, užsisakiusio prabangų baldą savo kelionės po Italiją ir Prancūziją metu. Baldas užsakytas Florencijoje, Toskanos hercogui priklausiusiose dirbtuvėse, užbaigtas 1732 m. Šis baldas – tikras šedevras, pagamintas iš juodmedžio, papuoštas Bodforto hercogo herbu, paauksuotas bronzos elementais, architektūrinėmis detalėmis, skulptūrinėmis kompozicijomis ir tapyba.

Sunku patikėti, kad įmanomas toks harmoningas ir tuo pačiu nepaprastai prabangus kūrinys. Keturios figūros viršutiniuose kampuose simbolizuoja metų laikus, o 10 kedro medienos stalčių papuošti paukščių, lapų ir gėlių atvaizdais, plokštėmis iš kvarco ir ametisto, reljefinėmis juostomis iš raudonos ir žalios sicilietiškos jašmos, lazurito, paauksintos bronzos gėlių girliandomis, liūto galva iš chalcedono.

Pirmąsyk šis baldas Cristie‘s aukcione buvo išstatytas 1990 metais ir tapo sensacija. Tuomet jis buvo parduotas irgi už rekordinę sumą– 15 178 020 JAV dolerių. 2004 metų gruodį jo kaina jau buvo per 19 mln. JAV dolerių. Už gerokai didesnę sumą jis parduotas dėl to, kad dėl jo slapta varžėsi Vienoje esantis Lichtenšteino muziejus su Metropoliteno muziejumi Niujorke. Laimėjo Lichtenšteinas.

Parengė Liucija SABĖ

Comments are closed.