Anglijos porcelianas

Anglija vienintelė kaulinio porceliano masės gamintoja. (IV)

Tęsiant seniausių Vakarų Europos porceliano gamintojų istoriją ir užsukus į Angliją, pirmiausiai verta paminėti ir tai, kad Anglijoje buvo išrastas kaulinis porcelianas ir iki šių dienų Anglija yra vienintelė kaulinio porceliano masės gamintoja. O gamintojai, kurių vardai sietini su porceliano istorija šioje šalyje yra du.

„Royal Worcester“ ir porceliano gamybos paslaptis

„Royal Worcester“ – tai britų prekės ženklas, žinomas dėl savo istorijos, kilmės ir klasikinės anglų porceliano kolekcijos. JohnsWalls (Džonas Volas) ir Williams Davis (Viljamas Deivisas) sukūrė unikalų porceliano gamybos metodą ir 1751 m. įtikino 13-os verslininkų grupę investuoti į naują gamyklą. Porceliano gamybos paslaptis turėjo būti akylai saugoma, todėl kiekvienas jų pasirašė sutartį, kurioje buvo nurodyta 4000 svarų bauda už formulės išdavystę.

Porceliano gamykla „Worcester“ iki 1755 m. gamino geriausius Anglijoje mėlynos ir baltos spalvos indus arbatai. Džonas Volas ištobulino porceliano receptą, kad gaminys galėtų atlaikyti verdantį vandenį ir šis atradimas dar labiau išgarsino gamyklą. „Worcester” muziejus teigia turįs savo pastato planą, kuriame nurodytas slaptas receptų kambarys, kuriame ir buvo saugiai laikomas užrakintasreceptas.

„Worcester“suvaidino svarbų vaidmenį, plėtojant anglų porceliano tradicijas. Padidėjęs arbatos suvartojimas 1760-aisiais sukėlė didžiulę indų paklausą, todėl gamykla ištiesų klestėjo. 1789 m. „Worcester” suteiktas „Royal Worcester” vardas. Kelerius metus įmonė vis keitė pavadinimus ir jungė ar perėmė kitus gamintojus. Kartu su vardų pasikeitimais atsirasdavo ir skirtingi logotipai. Visgi ši gamykla išliko iki šių dienų ir vis dar gamina porcelianą ir pačiai jos Didenybei karalienei Elizabeth II.

Anglijos porcelianas

„Vedžvudo“ keramika

Vienas iš žinomiausių ir gerbiamiausių žmonių Anglijoje yra Josiah Wedgwoods. 1759 m. jis atidarė manufaktūrą, kurioje buvo dirbama pagal jo paties sukurtas technologijas, pagal kurias gamino baltą ir spalvotą keraminę masę. Iš jos buvo kurti dirbiniai su mėlynu arba žaliu fonu ir puošti baltais reljefais – stilius tarsi artimas senovės romėnų keramikos stiliui (nuotrauka prie įžangos). Ypač populiarus jis buvo klasicizmo laikotarpiu. Šis būdas išplito visoje Europoje, dirbiniai pavadinti „Vedžvudo” keramika. Šios įmonės logotipe taip pat naudojama jo paties pavardė. Žinoma, ne tik tokie gaminiai buvo gaminami šioje manufaktūroje, bet ir labai panašūs į visų kitų gamyklų. Ši gamykla gyvuoja iki šiol, o jos gaminams porcelianas vienas kokybiškiausių pasaulyje.

Angliškas porcelianas
Angliškas porcelianas
Angliškas porcelianas
Angliškas porcelianas

"Vedžvudo" porcelianas gaminamas iki šiol ir laikomas vienu kokybiškiausių visame pasaulyje.

Angliškas porcelianas

Menotyrininkė Viktorija RADIONOVA

P.S. Visų žymiausių Europos porceliano manufaktūrų dirbinius galima apžiūrėti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio padalinyje.– M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12 Kaunas).

Tags: No tags

Rašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai. Prašome užpildyti visus privalomus laukelius.