Anglų porcelianas2

Anglų porcelianas „Johnson Bros“- kasdienai ir kolekcijai

1883 metais prasidėjusi firmos "Johnson Brothers" istorija baigėsi, bet jos kurtų indų gyvenimas tęsiasi kolekcijose ir norinčių gražiai gyventi žmonių kasdienybėje.

Turbūt visi esame matę panašiai kaip šie dekoruotų indų iš Anglijos. Man asmeniškai jie labai patinka dėl spalvų sodrumo, piešinių įvairovės ir, be abejo, kokybės - dar nesu nei vieno sudaužiusi, nors iš rankų yra išslydusių. Ne veltui mūsų laikus yra pasiekę puikiai išsilaikę, toli gražu, netgi ne tik indaujose laikyti XIXa. gaminiai. Gal todėl, kai pamačiau dar vieną anglų firmos „Johnson Brothers“ mėlynų indų servizą, priklausantį serijai „Senosios Britanijos pilys“ kruopčiai surinktą po kelis egzempliorius (skiriasi tiek indų kiekiai, tiek ir ženklinimas), o ne nupirktą visą iš karto (kas retai Lietuvoje ir pasitaiko), panorau vėl panardyti šių indų istorijoje.

Johnson Bros - Stafordšyro keramikos dalis

Firma „Johnson Brothers“ („Johnson Bros“) , įkurta 1883m., yra tarp tų gamintojų, kurie gamino vadinamąją „Stafordšyro keramiką“, apimančią labai plačios kategorijos terminą, kalbant apie indus. Tai Anglijos istorinė ir geografinė vietovė, kurioje XVII a. pr. atsiradusios pavienės dirbtuvės vėliau tapo didelės industrinės bazės dalimi. Ši teritorija apėmė šešias šiaurės Stafordšyro vietoves Burslemą, Fentona, Hanley, Longtoną, Stoką ir Tunstalį, kurios 1910 m. apsijungė į Stoko prie Trento miestą.  XVIII a. pirmi stambesni keramikos gamybos centrai įsikūrė ir Vedžvude, Spode ir Mintone.

Pagrindinis įvykis „Stafordšyro keramikoje“  buvo XVIII a. pr. vietinių puodžių pastebėjimas, kad pridedant pašildytus grūsto titnago miltelius į vietinio molio masę, gaunamas gražus, kur kas baltesnis, kreminio atspalvio gaminys. Vėliau, apie 1900 m. tai buvo pakeista grūstais kaulų milteliais ir Anglijos keramika, dažnai pavadinama dar ir „pusiau porcelianu“ tapo geidžiama viso pasaulio preke.

XIX a. keramikos gamintojai aktyviai telkėsi Aynslyje, Burleigtone, Doultone, Dudsone, Mintone, Murcrofte, Tvyforde, Vedžvude, Spode, o atsiradęs geležinkelis, paskatino kurtis naujas gamyklas Londone. Taigi buvo gaminama daugybė panašios keramikos su skirtingais gamintojų ženklais. Dekoras galėjo atspindėti kažkokį metų įvykį, žymėjo svarbią datą, nors pats gaminys galėjo būti pagamintas ir vėliau. Todėl šiandien ant indo pamačius įspūdingai seną datą, nereikėtų manyti, kad tiek metų ir jūsų pirkiniui. galbūt tai gamuklos įkūrimo, o gal to įvykio data.O štai nespausdintas, bet  tapytas ranka ženklas, gali sufleruoti, kad dirbinys galbūt ir senesnis, ir vertingesnis.

Servizas tinka ir pietų, ir pusryčių serviruotei.

Amerika - buvo viena didžiausių firmos "„Johnson Brothers“ indų importuotojų ir jaibuvo skurta indų serija "Istorinė Amerika".

Keturių brolių firma

Bendrovėje „Johnson Brothers“  didžiąją jos gyvavimo dalį dirbo keturi broliai.  1883 m. trečiosios kartos keramikos profesionalai Alfredas ir Frederikas Johnsonai nusipirko bankrutuojančią įmonėlę Henley miestelyje, kuris vėliau tapo Stoke-on-Trent miesto dalimi ir pradėjo gaminti keramiką. Iš pradžių įmonė specializavosi patvarių molinių indų, dėl tvirtumo vadinamų netgi „baltuoju granitu“, gamyboje ir užsitarnavo labai gerą vardą. Broliams dirbo akcentuodami ilgaamžiškumą ir patikimumą, tad įmonė plėtėsi ir klestėjo. 1888 m. prie jų prisijungė trečias brolis kunigas Henry, o dar po dešimties metų – ketvirtasis brolis Robertas. Vis dėlto, susikūrusi tvirtą baltos keramikos gamintojų  reputaciją ir tapusi netgi vonios įrangos gamintoja, įmonė neatsilaikė ir pradėjo gaminti taip vadinamą „pusiau porcelianinę“ spalvotą keramiką, nors dažnai ji vadinama tiesiog anglišku porcelianu. Ir štai pirmoje dvidešimtojo amžiaus pusėje „Johnson Brothers“ tampa viena iš pirmaujančių indų gamybos įmonių Anglijoje. „Johnson Brothers“ dirbtuvėse sukuriami nuostabūs porceliano indai, dekoruoti puikiais geriausių meistrų sukurtais spalvotais piešiniais. 1918 m. jie  pristato labai populiarią indų liniją „Aušra“, 1930 m.  buvo pradėti gaminti indai pavadinimu „Senosios Britanijos pilys“, o 1938 pristatyta „Istorinė Amerika“. Indų eksportas į Ameriką buvo tiesiog milžiniškas ir nešė įmonei didžiulius pelnus. Keturių brolių kompanija sėkmingai gyvavo ir visą pirmąją XXa. pusę. Bendrovės sėkmę iš dalies lėmė jos sugebėjimas nustatyti ir sekti mados tendencijas, kurios buvo patrauklios jos klientams Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir iš dalies aukštos kokybės dizainas. Tačiau Antrasis pasaulinis karas beveik sustabdė gamybą, JAV poreikiai tapo minimalūs ir reikėjo pasukti galvą dėl išlikimo. 

Stilingi ir išskirtiniai KAVOS ir  ARBATOS SERVIZAI  Jūsų laukia ČIA.

Išlikimo pokyčiai

Išaugus konkurencijai ir gamybos sąnaudoms „Johnson Brothers“ 1968 m. prisijungė prie „Wedgwood Group“ ir pradėjo gaminti visai kitokius, gėlėtus gaminius, liniją pavadinę „Summer fields” ( „Vasaros laukai“) . 1981 m. „Johnson Brothers“ pristatė garsųjį „Heritage“ („Paveldo“)  asortimentą, įskaitant visų laikų populiariausią gaminį – servizą „Eternal Beau“ („Amžinasis gražuolis:) ir atrodė, kad viskas eina į gerą. Tačiau 1995 m. „Hanley“ keramika užsidarė ir netrukus buvo nugriauti net gamyklos pastatai. Tuo pačiu metu, buvo vėl peržiūrėtos tradicinės „Johnson Brothers“ indų linijos, racionalizuotas ir sumažintas sukurtų modelių skaičius. O 2003 m. „Johnson Brothers“ produktų gamyba Didžiojoje Britanijoje iš buvo nutraukta ir perkelta į Kiniją. Pasak „Waterford Wedgwood“ bendrovės, gamyba Kinijoje kainavo 70 proc. pigiau nei gamyba Didžiojoje Britanijoje. Bet ir to nepakako.  2015 m. „Waterford Wedgwood“ grupę įsigijo Suomijos bendrovė „Fiskars“, kuri toliau dirba su „Waterford“ ir „Wedgwood“ prekių ženklais, tačiau „Johnson Brothers“  indų gamybą ji nutraukė.

 

O Jūs sau tinkamiausią ir gražiausią  PIETŲ SERVIZĄ galbūt rasite ČIA?

Indai iš linijos "Eternal Beau" taip pat domina kolekcininkus.

O šie servizai gaminti jau būnant „Wedgwood Group“ sudėtyje.

Istorijos pabaiga - kolekcijų pradžia

Taigi „Johnson Brothers“  indai jau nekuriami, teks tenkintis tuo, kas yra, o yra dar nemažai. Šiandien šios firmos įvairaus laikmečio indai iš tikrųjų įkūnija senąją gerąją Angliją, o unikalios kolekcijos, kruopščiai saugo praeities žavesį ir iki šių dienų yra neįtikėtinos paklausos tarp tikrų angliškojo porceliano žinovų.

Bene įdomiausios kolekcininkams yra tokios linijos  kaip, pavyzdžiui, „Eternal Beau”, „Dawn”, „Old Britain Castles” and „Historic America“. Jos visada buvo populiarios ir kolekcininkų renkamos iki šiol. Viena iš tokių kolekcijų pasidomėti įmonės „Johnson Brothers“ istorija paskatino ir mane.  Įvairūs šios kolekcijos gaminiai pažymėti skirtingais ženklais, kurių visi priklauso „Johnson Bros“ kompanijai ir tai rodo, kad servizas surinktas dalimis. Dar daugiau – daiktai yra skirtingo laikmečio, bet tai nesumažina rinkinio vertės, juolab, kad indai yra vienos spalvos ir vieno rašto. Mėlynoji kolekcija „Senosios Britanijos pilys“ nuo to tampa tik dar įdomesnė ir romantiškesnė. Gal metas savo kolekciją pradėti rinkti ir Jums? Kelionės į sendaikčių muges ar krautuves taps ir prasmingesnės, ir azartiškesnės.

Kolekcijoje apie kurią rašau, radau net kelis skirtingus indų žymėjimus, rodančius, kad jie nėra vieno amžiaus. Seniausi - XXa. vidurio, jauniausi galbūt net XXa. pradžios.

Parengė Rasa ŽEMAITIENĖ

Tags: No tags

Comments are closed.