Apsilankę Vokietijoje ir Austrijoje, šiandien seniausiųjų porceliano manufaktūrų ieškosime Prancūzijoje. Žinoma, kad ši šalis taip pat neketino nusileisti savo kaimynėms ir pradėjo gaminti savąjį porcelianą. O madam de Pompadour buvo didžioji šios gamybos iniciatorė ir gaminių užsakovė.
Senasis Sevres porcelianas - garsiausių pasaulio aukcionų prekė ir kolekcininkų taikinys.
Prancūzijoje, Vensene, karaliaus Liudviko XV ir madam de Pompadour pastangomis, siekiant konkuruoti su Meiseno manufaktūra, 1745 m. buvo įkurta porceliano manufaktūra „Vincennes porcelain”. Pirmieji Venseno gaminiai tiek savo dekoru, tiek ir formomis primena ankstyvuosius Meiseno kūrinius. 1756 m. manufaktūrai persikėlus į Sevres miestelį, pastatytą madame de Pompadour iniciatyva, šalia jos bažnyčios, darbai buvo pradėti vadinti tiesiog Sevres darbais. Manufaktūra gamino labai įmantrius, gausiai dekoruotus, prabangą demonstruojančius servizus, skirtus karališkajai šeimai. Dominuojanti jų spalva tuo metu buvo rožinė, mat ją labai mėgo madam de Pompadour.
Tačiau 1800 m. gamyklos vadovu paskirtas Aleksandras Brongniartas reikšmingai pakeitė manufaktūros veiklą. Buvo patobulintos technologijos, porceliano ir dažų sudėtys, o senosios formos pakeistos naujomis, mat vykstanti revoliucija iš esmės skatino keisti dirbinių dizainą. Rokoko stiliui būdingus saldžius vaizdus pakeitė siužetai, iliustruojantys Napoleono laimėjimus ir šlovę. Susiformavo neoklasicizmo atmaina – ampyro stilius, kurio pavadinimas, beje, kilęs nuo žodžio imperija Prancūzų kalba.
Sevres logotipas
Sevres manufaktūros porceliano logotipas – tai tarpusavyje sujungti du L ženklai. Dažnai pridedama ir žyma, nurodanti dirbinio pagaminimo metus. Dekoruotojams buvo leista pridėti ir savo parašą, kad galėtų save identifikuoti. Taigi daugelis dailininkų ženklų yra sužymėti gamyklos įrašuose ir saugomi Sevre archyvuose. Esant reikalui jie gali būti atpažįstami. Tiesa, meistrų žinios dažnai buvo perduodamos iš kartos į kartą, todėl galima rasti kelis autorius ta pačia pavarde.
XIX a. logotipui uždėti pradėti naudoti trafaretai ir atspaudai. Tačiau net jei porcelianas pažymėtas Sevres logotipu, nebūtinai tai yra Sevres kūrinys. Kaip ir kitų manufaktūrų, taip ir Sevres dirbiniai buvo klastojami, beje, Sevres –ypač. Nemažai klastočių buvo pagaminta XIX a. Klastotę gali išduoti nekokybiškas piešinys, neryškios, permatomos spalvos ar per storas dekoro dažų sluoksnis.