raudonmedzio namai

Raudonmedžio namuose, ąžuolo paunksnėje

Kaip jaustis gyvenant nuostabaus raudonmedžio name, kurio istorija galbūt liečiasi dar prie pirmojo mūsų eros tūkstantmečio? Fotografė Jade Turgel su vyru spaudos dizaineriu Ryan Schmid, tėčiu Bruce Chader ir dviem vaikais – dukra Zohar Kennard ir sūnumi Rhaziel Kennard raudonmedžio name ąžuolo paunksnėje jaučiasi puikiai. Sebastopolio mieste, Kalifornijoje, JAV šeima įkurtuves atšventė vos prieš metus, tad viskas dar nauja, tebekinta ir kasdien kažkuo pradžiugina.

raudonmedzio namai

Tūkstantmetė raudonmedžio mediena – iš upės

Bet grįžkime prie to intriguojančio tūkstantmečio. Tiksliau, medienos iš kurios pastatytas visas namas istorijos. O ja pasirūpino Jade tėtis, kai dar prieš dvidešimt metų iš upės dugno ištraukė nežinia kiek laiko jame pragulėjusias visžalias sekvojas (Sequoia sempervirens) Kalifornijoje dažniausiai vadinamas pajūrio raudonmedžiu. Šių medžių amžius gali siekti iki 2200 metų, tad ir šios greičiausiai ne antrojo mūsų eros tūkstantmečio, nes buvo milžiniškos ir su daugybe metus bylojančių rievių. Šie medžiai labiausiai paplitę Kalifornijoje, rekordininkai yra pasiekę net 140 aukštį ir 5 metrų skersmenį. Natūralu, kad dėl itin gražios medienos, medžiai buvo labai paklausūs ir visais laikais kertami. Kol nebuvo transporto, sausuma juos vilkdavo įkinkyti jaučiai, o vėliau iki lentpjūvių jie buvo plukdomi upėmis. Kartais medžiai už kažko užkliūdavo ir tiesiog nuskęsdavo. Rasti šiais laikais tokį nuskendusį medį – tikras lobis ir tarp amerikiečių tai yra netgi savotiškas verslas. Tuo domėjosi ir Jade tėtis su draugais, kuriems irgi pasisekė. Taigi raudonmedis buvo ištrauktas iš upės dugno ir dvidešimt metų džiovinamas. Tik gerai išdžiūvus įmirkusiai medienai buvo užsiimta namo statyba. Jo projektą vadovaujant Jade, kūrė trys architektai. Šiandien ji savo namus įvardina kaip modernius Rytų stiliaus, tačiau tokią stilistiką greičiau sufleruoja ne namo architektūra, bet interjeras, kurį kūrė pati Jade.

Durys iš senų San Francisko namų

Namų interjero apdailoje irgi gausu medžio, tačiau jis nėra nuobodus, nes namo erdvės gana didelės, sienos išdažytos baltai, o rytietiškos stilistikos baldai ir dekoro elementai namams suteikia spalvų, žaismės ir lengvumo. Bene moderniausiai atrodo erdvi virtuvė, tačiau medinės lubų sijos, baldų sienelės, baro kėdės, senoviškas stalas su antikvarinėmis ir vintažinėmis kėdemis patalpą užpildo visai namo stlistikai būdingu grįžtelėjimu į praeitį.

Iš tiesų, šiuose namuose visi daiktai turi savo istorijas, o šeimininkė daiktus renkasi labai kruopščiai. Daug keliaujanti fotografė Jade kur bebūtų randa laiko aplankyti antikvariatus, sendaikčių parduotuves ir turgus. Rinkdamasi daiktus, visada pasidomi jų istorija bei kilme.

Kelis žodžius būtina tarti apie namo duris. Daugumą jų padarė Jade tėtis iš tos pačios išgelbėtos medienos, tačiau vienos yra pargabentos iš senų San Francisko namų ir atnaujintos. Eglinės durys atsiėjo 500 dolerių. Tai dar viena amerikietiško verslo rūšis. Kai namus ruošiamasi griauti, jie tampa tarsi niekeno. Tuomet juose ir darbuojasi senienų ar kitų vertingų daiktų ieškotojai. Po to senas duris, langus, židinio apdailas ir pan. jie priduoda į specialias parduotuves, kur tokius daiktus ir įsigyja jų mėgėjai. Jade šeima nuspręndė, kad prie seno raudonmedžio ir jų interjero kūrimo koncepcijos senos durys iš seno San Francisko namo labai tiks.

Meksikietiškos plytelės ir mandalos

O štai meksikietiškos rankų darbų plytelės, puošiančios laiptus ir iš tos šalies atvežtos, bei pieštos mandalos ant sienų turi kitą funkciją – namams suteikti linksmumo ir spalvų. Jade labai preciziškai rinkosi plytelių piešinius ir derino juos tarpusavyje, taigi geras vaizdas toli gražu neišėjo savaime. Mandalas pagal jos eskizus piešė studentė. Ji primygtinai prašo paminėti jos vardą. Tai Ayala Reznik is Israelio, šiuo metu studijuojanti Toronte Kanadoje. Tokio pat kolorito yra ir kai kurie namų baldai, tekstilė, net indai. Palubėse sūpuojasi gana solidaus amžiaus lengvi ir puošnūs šviestuvai, vonioje – mandalos rašto plytelės dar kartą primena, kad čia kuriama Rytų pasaulio dvasia.

Visus daiktus Jade perka labai įvairiose vietose, daugumą, kaip jau minėta, sendaikčių ir antikvariato parduotuvėse. Geba gerai įvertinti daikto vertę, galimybę daiktą restauruoti. O kartais kaip tik nusiperka visišką senieną labai pigiai ir suranda jai tinkamą vietą dar šiek tiek pasimėgauti gyvenimu.

Visai Jade šeimai patinka seni daiktai, jų istorijos ir tas džiaugsmo pojūtis, kuris aplanko į namus perkeliavus naujam pirkiniui, sušildančiam jų erdvę.

Medis

Visos rankenelės senose duryse iš San Francisko pirktos Balyje sendaikčių turguje. Drambliukas parkeliavo iš Pietų Amerikos. Jis padarytas iš senos mašinos skardos.

Senoviška, lauke įkurdinta vonia buvo nupirkta už 500 dolerių, išsikraustant labai prabangaus namo šeimininkams. Senos eglinės durys iš San Francisko kainavo 500 dolerių.

Drambliukas – bilstukas ir durų rankena įsigyti Balyje.

Budos statula – fontanas kainavo 200 dolerių ir buvo įsigytas iš jau minėtos svetainės. Šie japoniškų klevų bonsai pasodinti 1973 m.

raudonmedzio namai

Virtuvė

Rankų darbo baro kėdes padarė Jade bičiulis italas Aurelio Lofaro. Jis ir laiptų turėklų meistras.

1920 m. vintažiniai šviestuvai pirkti San Rafael miesto sendaikčių parduotuvėje. Jų kaina – 25 doleriai. Antikvarinė kėdė kainavo dolerį ir dar kurį laiką puoš šeimos aplinką.Šviestuvas is Maroko sendaikčių turgaus už 20 dolerių

Visos kėdės skirtingos ir pirktos iš įvairių vietų už 50-60 dolerių. Jade taip suteikė jaukumo savo moderniai virtuvei.

Margumynai

Vonioje – spalvingos rankų darbo plytelės, dekoruotos mandalos motyvais. Namuose netrūksta spalvingos tekstilės.

Langas – veidrodis parvežtas is Indonezijos.Kampinė spintutė padaryta is seno meksikietiško krovininio konteinerio, kurį Jade pirko svetainėje www.craigslist.org, kurioje dažnai apsilanko.Tradicija: altorius a.a. Jade mamai atminti.

Rasa KUNCAITĖ

Jurgitos PAUŽAITĖS – MAŽEIKA nuotraukos

Comments are closed.