šimtametis namas

ŠIMTAMEČIAME NAME – jaukumas be taisyklių

Už devynerių metų gyvavimo šimtmetį švęsiantis namas Kaune Žaliakalnyje, jei tik galėtų greičiausiai pasidžiaugtų savo likimu: jis išgyvena tikrą renesansą. Yra pamalonintas prie jo raudono mūro ir solidaus amžiaus derančiomis vario palangėmis, mediniais langais, nauja čerpių stogo danga, interjeru su praeities nuotaika, ir, kas svarbiausiai, jo garbų amžių gerbiančia čia įsikūrusia šeima. Gyvenimą jau treji metai jame kuria Inga ir Eimantas ŠVEDAI drauge su savo vaikais Benu, Jorile, Baliu ir Jurgiu.

šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas

Paklausta, ką patartų visiems kuriantiems namus, Inga sakė, kad svarbiausia susikurti savitą stilių, nebijoti įdomių jų derinių, tarpusavyje derinti skirtingus stilius ir gyventi tarp šeimai brangių daiktų. Plačiai atsivėrusiame pasaulyje tai nėra sudėtinga, o kaip tik labai smagu. Pačiai Ingai taip nutiko su 1900 m.pagaminta židinio apdaila iš raudonmedžio, kokios labai ilgai ieškojo. Galiausiai ji buvo įgyta „Ebay“ portale už 11 svarų. Atradimo džiaugsmas.

šimtametis namas
šimtametis namas

Pusmečio remontas

Kas turi nutikti, ir nutinka: atrodo, kad šis namas laukė kaip tik šios šeimos, o šeima jo. Tad ir remontas, kažkada ir kelių komunalinių butų istoriją išgyvenusiame 1926 metais teisininko pastatytame per 200 kvadratinių metrų užimančiame name, buvo atliktas gana greitai – per pusmetį. Dabar čia gyvena ne tik šeši žmonės, bet ir gražuoliai jų draugai – šunys Kuba ir Datulė. Pirmajame aukšte: holas su šalia patogiai įkurdinta drabužine, svetainė, bibliotekos ir televizoriaus kambariai, virtuvė ir vonios kambarys. Antrame – tėvų miegamasis, vaikų kambariai ir dar vienas vonios kambarys. Už langų – pakankamai erdvus kiemas.Didžiausiais remonto iššūkiais turbūt būtų galima pavadinti vėdinimo sistemos įrengimą ir…krosnies apdailą kokliais. Pastaroji užtruko tiek, kad Inga pagal užsakymą pagamintus koklius jau buvo pasiryžusi klijuoti pati. Vėdinimo sistemą sutvarkė irgi ne pirma čia apsilankiusi firma. Tačiau taip jau nutinka tuose namuose, kur stengiamasi dėl kiekvienos autentiškos architektūrinės detalės išsaugojimo ir kur naujas technologijas integruoti kur kas sunkiau.

Tikra poilsio oazė: biblioteka, pianinas, patogus krėslas, sofutė, koklinė krosnis ir jaukios romanetės. Biblioteka - ne tik namų puošmena, bet ir labai funkcionalus Nyderlandų firmos „Eichholtz“ kūrinys, įsigytas iš interjero studijos „Ornamentum“ asortimento. Tos pačios firmos knygų lentyna dar stovi ir svetainėje. Šeimai patinka šie mediniai, klasikinio stiliaus baldai. Romanetės iš prabangaus anglų firmos „Mulberry home“ audinio. Daug puošybos detalių, tekstilės ir tapetų į namus atkeliavo ir iš „Retroformos“ – interjero dizaino namų.

šimtametis namas
šimtametis namas

Vietoje taisyklių - grožio pajūtis

Namų interjerą su didele meile ir malonumu kūrė pati namų šeimininkė.  Noras gyventi ir kurti gražioje aplinkoje formavosi nuo vaikystės, gyvenant originaliuose ir stilinguose tėvų namuose.  Taigi naujai įgytame name realizuota daug gražių sumanymų. Šiandien savo namų stilių Inga apibūdina kaip miksą, kuriame įvairiausių stilių ženklai: pradedant skandinavišku minimalizmu ir baigiant klasikiniu stiliumi. Dekoro detalės irgi labai įvairios stilistikos:  yra labai modernių, yra ir  antikvarinių. Beje, visai šeimai patinka antikvariniai daiktai – jie turi ir savo, ir pirkimo istorijas, o tai visada įdomu. Tiesa, kai kurios namų kertės atrodo beveik muziejiškai, bet daiktai tarpusavyje taip harmoningai dera, kad galima tik stebėtis gebėjimu kurti tokią darną iš tokios gausybės detalių. Inga, prisipažįsta, mėgstanti įsigyti tai, kas gražu, nors daikto galbūt prireiks tik vėliau. Vis dėlto, didelių klaidų ir nereikalingų pirkinių dažniausiai išvengia, nes pirkdama jau turi viziją apie daikto pritaikymą. Dažnai tas pritaikymas – tiesiog puošti aplinką.

šimtametis namas

Dekoruojant virtuvę, neatsispirta pagundai išsirinkti prabangios anglų firmos „GP & J Baker“, įkurtos dar 1884 m.dviejų brolių, tekstilę romanetėms ir to paties ornamento tapetus. Šiuo metu to paties rašto audinio ir tapeto duetą siūlo daugybė interjero dekoro firmų.

šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas

Interjero dekoratore šiuo metu dirbanti Inga Švedienė turbūt nepamiršo vieno posakio: holas - namų vizitinė kortelė. Ir šių namų vizitinė kortelė iš tiesų įspūdinga. Žaismingu gobelenu pertrauktas foteliukas, lagaminų kolekcija, veidrodis prabangiame rėme, lengvas stalelis, prašmatnaus rašto ir spalvos tapetai „Cole & Son“ ir pagaliau puikios rankų darbo plytelės iš Vietnamo vos įžengus į namus sufleruoja, kad jie bus tikrai netradiciniai. Inga pasakoja plytelių istoriją. Vos keli jų, parvežtų iš Vietnamo, kvadratai atliko sodo dizainerei ir ji paskelbė, kad parduos juos tam, kad galės jas paimti tik tam tikru laiku ir tam tikroje vietoje. Inga dabar juokiasi prisiminusi, kiek draugų buvo „įdarbinta“, kad misija būtų įvykdyta. Daugybė daiktų namuose turi keistas, mistiškas, linksmas ar paslaptingas atsiradimo istorijas.

šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas

Vonios patalpose – viskas apgalvota iki smulkmenų.

Tekstilė, šviestuvai ir paveikslai

Ypatingo jaukumo šiems namams teikia langų tekstilė ir šviestuvai. Bra, toršerai, stalinės lempos – jaukūs įvairios stilistikos šviesos šaltiniai atlieka ir dekoro funkciją. Bene įspūdingiausias svetainės šviestuvas, įgytas antikvariate „Jūratės salonas“ Kaune. Jis tarsi ašis, aplink  kurį viskas sukasi.

Tekstilė romanetėms, kurios visuose kambariuose skirtingos, pirkta irgi labai įvairiose vietose, netgi „Ebay“ portale. Inga pastebi, kad lietuviai vis dar bijo spalvų, o jau spalvota tekstilė – tai iš viso daugelio namuose tabu. Tuo tarpu žinomų firmų ar net vardiniai audiniai bei prie jų derinami tapetai Vakrų Europos interjeruose yra labai populiarūs ir turi didelę vertę. Žinoma, tai ir prabanga, nes kainos gana solidžios. Todėl radusi kokią vertingą atraižą parduodamą privačiai Inga visada atkreipia į ją dėmesį. Taip savo išvaizdą pakeitė ir foteliukas prieškambaryje – pasipuošė įspūdingu gobelenu iš anglų firmos „William Morris“.

Šeima neįsivaizduoja savo namų ir be paveikslų. Namus puošia dailininkės Miglės Kosinskaitės, Dovilės Norkutės, Kęstučio Kasperavičiaus, Virgio Rusecko  darbai. Galbūt šie autoriai labiausiai atitinka šių namų dvasią. Kaip ir vinilinių plokštelių ar pianino garsų skleidžiama muzika. Kaip kitaip. Juk bibliotekos kambaryje stovi puikus instrumentas – praeito amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje pagamintas August Forster pianinas. Kartais prie jo prisėda pati Inga, bet dažniau muzikuojantys vaikai – dukra Jorilė arba sūnus Balys.

Smagu, kad ir vaikams patinka namų, kuriame jie gyvena stilius ir su didele tėvų meile čia kuriama atmosfera. Gal todėl ir jų kambariai vieningai pratęsia stilistiką, kurios kitaip kaip antikvariato ar vintažo ženklais ir nepavadinsi.

 

šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas

Miegamajame – šviesu, jauku ir pakankmai erdvu. „Colefax & Fowler“ firmos tekstilė čia irgi groja pačiu pirmuoju smuiku, tik spalvos kiek ramesnės nei pirmojo aukšto kambariuose. Tarp kitko "Sibyl Colefax & John Fowler" seniai turi Britanijos žinomiausios interjero dizaino įmonės reputaciją. Įmantri elegancija ir akies nerėžianti prabanga - tai šios įmonės prekės ženklas nuo pat jos įsteigimo ketvirtajame dešimtmetyje. Dabar, turėdami daugiau kaip 150 metų patirties, jos dekoratoriai gerbiami už pažangų modernumą ir nepavaldumą laikui įgyvendinant tradiciškesnius projektus.

šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas
šimtametis namas

Septyniolikmetės Jorilės kambario erdvę išplečia veidrodinė siena. Tačiau bene labiausiai mamos puoselėjamą stilistiką ir gyvenimo stilių galbūt bus linkęs pratęsti trylikametis Balys. Jam jau dabar įdomūs senoviniai daiktai, o taip pat viskas, kas susiję su grupe „Antis“.

Rasa ŽEMAITIENĖ (2017 birželis)

Tags: No tags

Comments are closed.