BeFunky-collage (3)

PROVANSO STILIUS: kaimiškas paprastumas ir dvariška elegancija (I)

Provanso stilius daugumai žmonių pirmiausiai asocijuojasi su baltais baldais ir šviesiomis sienomis, tačiau tai tik šio stiliaus ypatumų ledkalnio viršūnė. Pasidomėkime daugelio pamėgtu Provanso stiliumi išsamiau ir galbūt jis ateis į Jūsų namus.

Provanso stiliaus atsiradimas

Provanso stilius – tai Prancūzijos provincijos stilius, priskiriamas prie lengvų pietietiškų stilių. Jame atspindi šimtametės Prancūzijos užmiesčių namų kūrimo  tradicijos ir neišdildomas Žydrosios pakrantės grožis. Provansas arba prancūziškasis kantri yra labai populiarus tarp žmonių, kurie siekia suteikti savo interjerui kaimiško žavesio, bet drauge nori  išlaikyti ir prancūziškų namų eleganciją.

Savo pavadinimą šis stilius gavo nuo Prancūzijos pietuose esančio Provanso regiono, garsėjančio vaizdingais jūros peizažais, svaiginančiai violetiniais levandų laukais, vyndarių ūkiais, ryškios saulės išbalintomis mažų miestelių gatvėmis ir išskirtinai skania bei subtilia virtuve. XVII a. buržuazijos atstovai, pavargę nuo prašmatnaus savo gyvenimo, perdėtai puošnių namų ir miesto šurmulio, pradėjo kurdintis atokioje provincijoje. Įkvėpti vietinio grožio ir žavingai paprasto, bet tikro kaimo gyvenimo, jie naujuosius namus kūrė paprastai, bet elegantiškai ir su ypatingu šarmu bei nuojauta, kurių ir sunkaiusia išmokti.

XIX a. Provanso stiliaus interjeras Europoje įgijo nepaprastą populiarumą. Jis viliojo kaimui būdingu paprastu, ramybės ir natūralumo atmosfera, o taip pat skoningumu. Iki šių dienų Prancūzijos kantri atmosfera vis dar užburia savo unikalia energija, skatinančia atsipalaiduoti ir pailsėti nuo kasdienio šurmulio. Jei ir jūs norite užpildyti savo erdvę lengvu Viduržemio jūros žavesiu, komfortu ir harmonija, Provanso stilius bus geriausias pasirinkimas tiek užmiesčio namui, tiek šiuolaikiškam miesto butui.

Išskirtiniai Provanso stiliaus bruožai buto ir namo interjere

Provanso stiliaus interjero dizaine daugeliu atvejų puikiai dera  kaimo stilius  pramaišiui su vos juntamu Prancūzijos dvaro rafinuotumu. Jame harmoningai atrodo nauji ir visiškai seni daiktai, vintažiniai, antikvariniai ar dirbtinai pasendinti.

Kas būdinga Provanso stiliui?

Šiltos pastelinės spalvos;

tinkuotos ir dažytos sienos;

natūralios apdailos medžiagos su maksimaliai išsaugota natūralia tekstūra;

antikvariniai, vintažiniai arba dirbtinai pasendinti baldai su natūraliu nusidėvėjimu, patina, puošti medžio drožiniais arba ištapyti;

gyvos gėlės ir herbariumų dekoras;

porceliano ir keramikos figūrėlės;

medinės lubų sijos;

kaltiniai dekoro ar baldų apdailos elementai;

rankų darbo tekstilė; gėlių raštai.

Provanso stilius šiuolaikiniame interjere pasižymi šviesių ir šiltų, natūralių atspalvių gausa ir jau seniai nebėra tik kaimo namų prerogatyva. Provansas tapo neatsiejama miesto būstų dalimi. Šio stiliaus atmosferą savo namuose gali sukurti visi ir norint tai padaryti, visiškai nebūtina organizuoti kapitalinio remonto ar būstą pertvarkyti iš esmės. Pakanka pridėti keletą išskirtinių šio interjero detalių ir sukurti jam būdingas asociacijas iš natūralių audinių bei natūralių  apdailos medžiagų. Visa tai turėtų būti šviesių spalvų gamos su keliais ryškesniais intarpais.

 

Prancūziškojo kantri spalvų gama

Provansas asocijuojasi su karštu, saulėtu ir kvepiančiu pajūriu. Pagal šį pojūtį dažniausiai naudojamos ramios, pastelinės tarsi saulėje išblukusios spalvos – švelnios ir jaukios. 

Populiariausios iš jų: balta, smėlinė,grietinėlės,prislopinta geltona, šviesiai mėlyna,šviesiai žalia, švelniai levandinė.

Degto molio atspalvis ir sodri vandens spalva taip pat nusipelno ypatingo dėmesio. Būtent tokių spalvų paletė turėtų dominuoti  tiek dažant sienas, tiek parenkant dekoro elementus ir tekstilę. Baldai turėtų išlikti šiek tiek ryškesni, bet harmoningai išsiskiriantys pastelinių spalvų sienų fone. O visi įbrėžimai, nelygumai ir dekoratyviniai įtrūkimai tik padės sukurti reikiamą senėjimo efektą bei pietų saulės išdegintų paviršių įspūdį, tad jų tikrai nereikėtų niekaip slėpti – nei balduose, nei apdailoje.

Sienų, grindų ir lubų dizainas

Sienos

Tinkavimas yra pagrindinis būdas dekoruoti Provanso stiliaus sienas. Siekiant maksimaliai priartėti prie Provanso stiliaus, tinkas tepamas netolygiai, faktūriškai, šiurkščiai. Dabar jau turime galimybę rinktis ir tekstūrinį tinką. Tekstūrinis tinkas gali padėti pasiekti bet kokio norimo efekto šiuolaikiniame bute ar name.

Gal kam bus naujiena, bet Provanso stiliui visiškai nebūdingi tapetai. Nepaisant to, jie gali būti naudojami dėl patogumo ir ypač, jei jų norisi namų šeimininkams. Tokiu atveju reiktų rinktis  tradicinius popierinius tapetus, imituojančius tinkuotą paviršių ir bandančius sukurti nelygiai dažytų sienų iliuziją. Be šio varianto lieka dar vienas – tai popieriniai tapetai su gėlių raštais. Pasirinkę kitokius tapetus, nuo Provanso stiliaus greičiau nutolsite nei priartėsite.

Gana dažnai sienų apdailai naudojamos ir dailylentės – panelės, kurios nudažomos dažniausiai balta spalva. Tai rodo aiškų skirtumą tarp Provanso stiliaus ir kitų šalies kantri stilių, kuriuose vyrauti paliekamas natūralaus medžio atspalvis.

Durys ir langų rėmai yra mediniai, padengti baltais dažais. Jie gali būti dirbtinai pasendinti arba dekoruoti gėlių piešiniais. Siekiant maksimaliai padidinti natūralios šviesos prasiskverbimą, vidinėse namų duryse dažnai yra stiklo intarpai. Prancūziški langai nuo grindų iki lubų irgi puikiai tinka šiam stiliui. Projektuojant butą, juos galima pakeisti langais su daugiasluoksniais rėmais.

Grindys ir lubos

Klasikinės Provanso stiliaus grindys dažniausiai yra iš plytelių ar medžio masyvo lentų. Paprastai naudojamos šviesiai rudos arba terakotos spalvos plytelės su lengvai suapvalintais kampais ir nelygiomis kraštinėmis. Kalbant apie lentų grindis, tai jos dažomos arba paliekamos natūralios. Dirbtinis sendinimas naudojamas ne tik sienoms ir baldams, bet ir grindims. Provanso stilius netoleruoja kiliminės dangos, parketo, linoleumo ar laminato. Provanso stiliaus lubos paprastai yra baltos arba dažytos šviesiomis spalvomis. Projektuojant kaimo namą ar butą su aukštomis lubomis, dažnai naudojamos dekoratyvinės lubų sijos. Paprastai jos yra padengiamos kontrastingais dažais. Žinoma, mažame miegamajame su žemomis lubomis toks sprendimas tikrai netiks – tai aukštų erdvių stiliaus kūrimo elementas.  

Tekstilė ir augalai

Užuolaidos, tekstilė ir gėlės – neatsiejami šio stiliaus elementai, atsakingi už komfortišką namų atmosferą. Langų puošyboje aiškiai matomas Provanso stiliui būdingas lengvumas ir paprastumas. Tradiciškai šio regiono namuose buvo nedideli langai su vaizdu į sodą ir naudoti užuolaidas nebuvo jokio poreikio. Tik kartais langai buvo dekoruojami dieninėmis užuolaidėlėmis, lengvai praleidžiančiomis orą ir šviesą. Laikantis šių tradicijų, namuose, kur kuriamas Provanso stilius, dekoruojant langus, geriau rinktis lengvą tiulį, liną, satiną su smulkiu gėlyčių raštu, ar žaismingus karoliukų vėrinius.

Kadangi prancūziškasis kantri yra kaimiškas stilius, tai interjere vyrauja natūralūs audiniai. Dažniausiai dekorui naudojama medvilnė, linas, muslinas ir vilna. Prireikus solidesnio ir prabangesnio audinio, galima rinktis taftą. Ryškia tekstile Provanso stilius nepiktnaudžiauja, o renkantis raštus, pirmenybę reiktų teikti gėlėtiems, dryžuotiems ir languotiems audiniams. Norint pabrėžti Viduržemio jūros Provanso stiliaus liniją, dizaine visai motyvuota naudoti kriaukles ir net žvejybos tinklus.

Siekiant priartėti prie gamtos, kuri yra viena iš šio stiliaus įkvėpėjų, namuose naudojama daug gėlių. Jos gali būti džiovintos ar gyvos, bet vaza su gėlėmis  interjerui neabejotinai suteiks gaivumo, prisotins jį margomis spalvomis ir sustiprins kaimo namų jausmą. Naudokite Provanso regione paplitusias gėles: vilkdalgius, aguonas, saulėgrąžas, levandas. Zonuodami namų erdves su kaltinėmis pertvaromis ir medinėmis lentynomis pramaišiui galite statyti ir vazonus su dideliais augalais – Provanso stiliui tai tinka. Be to, gėlių motyvai ir dideli žali augalų lapai puikiai atrodys ant užuolaidų, lovatiesių ir paveikslų.

 

Pastaruoju metu interjero parduotuvėse siūloma daug VINTAŽINIO STILIAUS dekoro detalių namams.

Parengė Rasa ŽEMAITIENĖ

Kitame tekste Provanso stiliaus baldų ir atskirų kambarių dizaino ypatumai.

Tags: No tags

Comments are closed.