kasos aparato istorija

Kasos aparatas – apgaudinėjamo verslininko išradimas

Dabar kasos aparatai nieko nestebina, tačiau buvo laikas, kai jų nebuvo, o po to jie atsirado ir kaip visi daiktai iš tolimesnių nei XXa. dar buvo ir labai įspūdingos išvaizdos. Kasos aparato istorija prasidėjo Deitone, Ohajo valstijoje, JAV, kai vienam verslininkui vis nepasisekė ir nepasisekė išsiaiškinti, kodėl jo verslas neduoda pelno.

Kasos aparato idėja gimė laivo mašinų skyriuje

Beje, jei dėl kasos aparato išradėjų Džeimso ir Džono Ritty asmenybių nekyla jokių abejonių, tai štai dėl to, kuo užsiėmė šio išradimo iniciatorius Džeimsas neaišku. Vienuose šaltiniuose teigiama, kad jis įkūrė grožio saloną damoms, kituose – kavinukę, kuri vėliau išaugo į didžiulį barų tinklą. Manykime, kad pastaroji versija ir yra teisinga, apie ją kalbama kur kas daugiau. Tačiau kaip ten bebūtų, esmė ta, jog verslininkas pastebėjo, kad nors  kavinėje ir netrūksta klientų, jo kišenės tebėra tuščios. Vagia darbuotojai? Tai buvo galima numanyti, bet nebuvo galima įrodyti. Sprendimas atsirado vieno kruizo į Europą metu 1878 m., mat Džeimsas Ritty buvo aistringas keliautojas. Taigi plaukdamas garlaiviu į Europą ir neturėdamas kuo užsiimti Džeimsas užsuko į mašinų skyrių ir, be kita ko, pamatė, kaip specialus mechanizmas automatiškai fiksuoja kiekvieną veleno apsisukimą. Jam iš karto kilo mintis, kad  galbūt galima padaryti ką nors panašaus ir užfiksuoti grynųjų pinigų operacijas. Iš mašinų skyriaus  Dž. Ritty išėjo su idėja, kuri smarkiai pakeitė jo tolimesnį gyvenimą ir jį, paprastą verslininką pastatė greta tokių asmenybių kaip broliai Lumiere (filmo išradėjai) ar R. Diesel (dyzelinio variklio išradėjas) ir, kuri apvertė visą prekybos sistemą.

kasos aparato istorija
kasos aparato istorija
kasos aparato istorija
kasos aparato istorija
kasos aparato istorija

Idėjos įgyvendinimas neužtruko

Grįžęs namo į Deitoną, Džeimsas su broliu Džonu ėmėsi savo plano ir pradėjo kurti tokį prietaisą. Jie dirbo prie kelių versijų, kol pagaliau trečioji jų  buvo sėkminga. Pirmiausiai broliai sukūrė darbinę mechaninio kasos aparato versiją, skirtą naudoti Džeimso salone Deitone, Ohajo valstijoje.  Kurį laiką tokioje kasoje netgi nebuvo grynųjų pinigų stalčiaus, buvo ir kitų nepatogumų, tačiau tai buvo tik laiko klausimas. Prietaisą nuolatos tobulinant, broliai Ritty galiausiai sukūrė visiškai tobulą ir gana patogų automatinį mechanizmą. Tai netgi neužtruko ilgai:  1879 m. lapkričio 11 d. Džeimsas Ritty gavo patentą už savo puikų išradimą ir ši data ir laikoma kasos aparatų gimtadieniu.

Beveik iki pat dvidešimtojo amžiaus pabaigos visose pasaulio parduotuvėse (ir ne tik jose) veikė automatinės kasos, kurios iš esmės nesiskyrė nuo galutinės „Ritty“ versijos. Tiesa, pirmųjų kasos aparatų išvaizda buvo visai kitokia nei esame įpratę matyti šiandien. Tai buvo stambios metalo konstrukcijos, labiau primenančios dideles spausdinimo mašinėles. Neretai jos buvo puošiamos išraižymais ar kitomis dekoro priemonėmis, naudojami įvairių spalvų metalai ir atrodė jos gana įspūdingai. Šiandien tokie kasos aparatai gali būti prekybinių erdvių interjero puošybos akcentai, o ir originaliuose namuose rasti vietą. 

kasos aparato istorija

1879 m. lapkričio 11 d. Džeimsas Ritty gavo patentą už savo puikų kasos aparato išradimą ir ši data ir laikoma kasos aparatų gimtadieniu.

Kasos aparato patentas buvo parduotas

O broliai tuo metu ne tik tobulino „Ritty nenugalimą kasą“, kaip ji buvo pravardžiuojama, bet ir  atidarė nedidelę gamyklą Deitone, kad galėtų šiuos kasos aparatus gaminti – juk kitų kavinių ir parduotuvių savininkai išradimą įvertino iš karto ir norinčiųjų nusipirkti kasą netrūko. Tačiau gana greitai išradėjai suprato, kad negali susidoroti su kasų gamybos verslo apimtimis. 1882 m. jie pardavė patentą ir verslą gaminti automatinius kasos aparatus už 6500 Džonui H. Pattersonui, supratusiam kad su tokiu sandoriu prašauti neįmanoma. Savo įmonę po kurio laiko jis pavadino „National Cash Register Company“, o šiandien ji žinoma kaip „NCR Corporation“ – pasaulinė kasos aparatų ir automatizuotų sprendimų mažmeninei prekybai gamybos milžinė. Broliai Ritty niekada nesigailėjo dėl to, kad iš savo rankų paleido Aukso paukštę ir visada palaikė draugiškus santykius su Dž. H. Pattersonu, o pastarasis taip pat niekada nepamiršo išradėjų – jie būdavo kviečiami į visus NCR renginius. Džeimsas Ritty pasitraukė iš savo taip pat sėkmingu tapusio barų verslo 1895 m. Jis mirė nuo širdies nepakankamumo, būdamas 81 metų Daitone, Ohajo valstijoje.

Kitas svarbus kasų vystymosi etapas buvo 1906-ieji, kai Ch. F. Kettering išrado elektros energija varomą kasos aparatą, bet tai tegul lieka kitai istorijai.

Parengė Rasa ŽEMAITIENĖ

kasos aparato istorija
Tags: No tags

Rašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai. Prašome užpildyti visus privalomus laukelius.