vienos porcelianas

Porcelianas Vakarų Europoje. Vienos porcelianas (II)

Tęsiame pažintį su Vakarų Europos porceliano gamintojais. Antroji porceliano manufaktūra Europoje buvo atidaryta 1718 m. Austrijoje, Vienoje, Porzellangasse gatvėje. Įmonės gaminiai buvo žinomi kaip „Vienos porcelianas“. Claudius Innocentius du Paquieris ėmėsi rizikingos misijos pargabenti porceliano gamybos paslaptį į Vieną ir dėl to imperatorius Karlas VI jam suteikė ypatingą privilegiją būti vieninteliu porceliano gamintoju.

Vienos porcelianas: penki manufaktūros periodai

Vienos porceliano manufaktūros istoriją galima suskirstyti į penkis periodus. Pirmuoju, Claudius Innocentius du Paquiero vadovavimo laikotarpiu, buvo gaminama daug pietų servizų, vazų ir laikrodžių.Tai laikotarpis iki1744 m. Antrasis, 1744 –1784 m. periodas buvo nulemtas rokoko gyvenimo būdo, tuo metu gamintos ypač aukštos kokybės gėlių miniatiūros ar porcelianinės skulptūros, kurių siužetai pasiskolinti iš garsių tapytojų darbų, kaip, pvz., iš Antoine Watteau ir kitų.

Tačiau aukso amžius manufaktūrą aplankė klasicizmo laikotarpiu, vadovaujant Conradui Sörgeliui von Sorgenthaliui. Tuo metu į dekorą grįžo tiesios linijos ir aukso spalva. Pavyzdiniu modeliu visai Europai tapo kobalto ir aukso derinys. Tamsiame mėlyno kobalto fone smulkus reljefinis aukso dekoras nepaliko abejingų. Vienos porcelianas tapo labai vertinamas daugelyje Vakarų Europos karališkųjų namų. 

Kur porceliano indai, ten geras skonis ir elegancija. Ieškokite čia.

Vienos porcelianas
Vienos porcelianas
Vienos porcelianas

Vienos porcelianas - rožė

 

Verta paminėti ir 1830–1864m. laikotarpiu išpopuliarėjusį dekorą pavadinimu „Viennese Rose” (Vienos rožė). Tai didelis rožinės spalvos rožės žiedas su koteliu ir trimis lapeliais. Gaminių dekoravimas gėlių motyvaisapskritai buvo būdingas būtent Vienos manufaktūrai.

1864 m. sparčiai didėjanti konkurencija galiausiai privertė garsią kompaniją užsidaryti, o kolekcijos buvo padovanotos Meno ir pramonės, dabar MAK muziejui Vienoje.

Ir tik praėjus 60 metų, 1923 m. Augarteno pilyje vėl buvo atidaryta porceliano manufaktūra nauju pavadinimu „Vienna Porcelain Manufactory Augarten“. Naujosios, iki šiol gyvuojančios manufaktūros tikslas – tęsti Vienos porceliano gamybos tradicijas ir tuo pat metu ieškoti naujų idėjų.

Šiandien ši įmonė bendradarbiauja su gerai žinomais meno kūrėjais ir,derindama tradicijas bei modernų stilių, toliau formuoja unikalią įmonės gaminių stilistiką.

Kokybiškų ir išskirtinio grožio kavos ir arbatos servizų galite rasti ir ČIA.

Vienos porceliano logotipas

Dar rokoko laikais buvo pradėtas naudoti logotipas – stilizuotas karališkosios Habsburgo šeimos herbas. Jam nupiešti buvo naudojama violetinė, raudona, juoda ar auksinė spalvos. Senųjų darbų apverstas logotipas primena bičių avilį, nesimetriškas. Vėliau prastesnės kokybės gaminiai buvo žymimi raudona ar žalia „A“ raide virš logotipo, o vienu metu įvestas ir metų žymėjimas. Dabar, gaminius išdegus pirmuoju degimu, naujai stilizuotas logotipas dengiamas mėlynu atspaudu, tad jis yra simetriškas. Po to gaminys dar ne kartą degamas, o gaminį užbaigus dar pažymimas dailininko autografu. Mat tarp porceliano dailininkų yra trys specialistų grupės: tapytojai, atliekantys gėlių dekorus, peizažų ir medžioklės temas; kraštų ir rankenų dailininkai bei figūrų dailininkai. Kiekvienas porceliano dailininkas turi savo unikalų numerį, kuris yra užrašomas kaip autografas ant bet kurio naujo porceliano gaminio, su kuriuo jie dirbo.

Menotyrininkė Viktorija RADIONOVA

Tęsinyje - apie Sevres porcelianą.

Tags: No tags

Comments are closed.