BeFunky-collage (52)

Art Deco stiliaus tachtos restauravimas pagal senųjų meistrų technologiją

Šiandien mums labai pasisekė. Drauge su restauratore Julija ŠPAKOVAITE mokysimės restauruoti Art Deco stiliaus tachtos minkštąją dalį pagal senųjų meistrų technologiją. Julija savanoriauja Art Deco muziejuje, visai neseniai pradėjusiame veikti Kaune ( Gedimino g. 48-5) ir kaip tik ten galima pamatyti šį naujam gyvenimui prikeltą baldą. Dabar, kai Art Deco stilius tampa toks populiarus, o Kaunas gali vadintis jo sostine Lietuvoje, tai labai vertinga pamoka. Juo labiau, kad šio stiliaus baldų dar galima rasti kauniečių namuose, tiesa, tikrai ne džiuginančios būklės, ypač kalbant apie minkštuosius baldus. Tačiau, kaip paaiškės, ne viskas prarasta – reikia žinių, kantrybės, noro ir senas – naujas Art Deco baldas papuoš ir Jūsų namus. Dar daugiau - baldas bus išsaugotas ir mes žengsime dar vieną žingsnį tvarios kultūros link.

Tachta iš 1930-ųjų

Restauruojama  Art Deco stiliaus tachta sukurta apie 1930 – uosius metus, bet jos autorius nežinomas. Tuo metu buvo gaminama daug tokio stiliaus baldų ir kauniečiai mielai jais apstatinėjo savo Art Deco architektūros namus. Tai buvo gero skonio požymis ir reveransas to laikmečio madai. Natūralu, kad tokių baldų dabar Kaune ir išlikę daugiausiai.Restauruojamos tachtos minkštoji dalis labiausiai nukentėjusi:  praradusi formą, jaučiama lūžusi spyruoklė, neoriginalus gobelenas nusitrynęs ir skleidžia blogą kvapą.  Pradėjus ardyti tachtą buvo pastebėta, kad ji jau buvo restauruota – keistas gobelenas. Nuimant neoriginalų gobeleną buvo aptiktos senojo gobeleno vinutės, taip pat skiautė seno gobeleno.  Minkštoje dalyje atrasti arklio ašutai ir jūros žolė, lininės virvės, variuotos spyruoklės. Visa tai bus pasistengta išsaugoti, nekeičiant jokiomis kitomis medžiagomis.

Art Deco stiliaus terminas atsirado Paryžiuje 1925 m. kaip tarptautinės ten vykusios parodos trumpinys – „Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes“. Art Deco stiliuje įkūnyta mokslo pažanga (atsirado elektra), pasaulio pažinimas (stilius eklektiškas, jame vakarietiški kanonai papildomi azijietiškais bei afrikietiškais motyvais) ir žmonių potraukis grožiui (prabanga ir išskirtinumas, gausus dekoras). Tad interjero dizaine atsispindi skirtingų kultūrų tradicijos. Raštai geometriški: lenktos linijos, primenančios stilizuotus saulės spindulius, trapecijos, laiptuotumas, zigzagai. Funkcionalumas derinamas su pabrėžtina prabanga. Grafinai elementai – rėmeliai ir kontūrai karaliauja ne tik balduose, bet ir panaudojami grindų, sienų ir lubų apdailai. Šis stilius gyvavo XXa. 3-4 dešimtmečiuose.

Be darbų plano - nei žingsnio

Primename , kad šį kartą akcentuosime tik minkštosios dalies restauravimą, nors tachta buvo restauruota pilnai.  Darbų planą pravartu pasidaryti visada, net jeigu tai visiškai mėgėjiška restauracija. Jis padeda susikoncentruoti, planuoti reikiamų medžiagų įsigijimą, terminus. Šiuo atveju kreipsime dėmesį kaip naudoti tik autentiškas paminkštinimo ir visas kitas medžiagas – jokios sintetikos, jokių šiuolaikinių pakaitalų. Taigi šį kartą reikės: 

  1. Dalinai išardyti minkštą dalį;
  2. Sutvirtinti sėdimosios dalies rėmą;
  3. Šalinti nešvarumus, plauti jūros žolę bei ašutus;
  4. Pakeisti lūžusią spyruoklę, tvirtinančią vielą;
  5. Perrišti spyruokles;
  6. Apkalti spyruokles džiuto maišo medžiaga bei prisiūti kantą iš nendrių šiaudų;
  7. Formuoti kantą;
  8. Slėgti jūros žolę ir ašutus;
  9. Tvirtinti impilinę medžiagą ir gobeleną.
  10. Surinkti baldą į visumą.

Arklio ašutai

Arklio ašutų pluoštas – natūralus gyvūninės kilmės produktas, pagamintas iš arklio bei kitų galvijų uodegų plaukų mišinio. Pluoštas ekologiškas, jam ruošti nenaudojamos jokios cheminės priemonės ar sintetinės medžiagos. Ašutai yra sukaršiami ir termiškai apdorojami garais 120 °C karštyje bei džiovinami 100 °C temperatūroje specialiose džiovinimo krosnyse. Tokiu būdu pluoštas natūraliai dezinfekuojamas bei paruošiamas naudoti minkštų baldų bei čiužinių gamybai. Ašutų pluoštas pasižymi ne tik higieninėmis, bet ir higroskopinėmis savybėmis, t.y. pluoštas gali absorbuoti net iki 25 % savo svorio drėgmės nesušlapdamas. Tokia žaliava yra elastinga, lengva, pralaidi orui, ilgaamžė bei patvari užpildo medžiaga.

Jūros žolė

Sausa jūros  žolė nuo seno naudojama kaip minkštų baldų užpildas. Tai puiki alternatyva porolonui. Ji yra elastinga, higieniška, atspari drėgmei, gerai vėdinasi. Žolė naudojama kėdėms, sofoms, foteliams gaminti. Jis tinka senų antikvarinių baldų restauravimui. Tačiau dažniausiai baldų jūros žolė naudojama kaip ortopedinių čiužinių užpildas.

Nendrių šiaudai

Nendrių šiaudai – dar viena natūrali medžiaga, kuri buvo naudojama kantui sukurti.

Žingsnis po žingsnio

  1. Išardyta minkštoji dalis: čiužinys ir trys pagalvės. Čiužinys išardytas iki spyruoklių surišimo įvertinant, kad yra geros būklės, pašalinama lūžusi spyruoklė bei lūžusi tvirtinančioji viela. Pagalvės išardytos iki drobės su kantu, įvertinant, kad yra geros būklės. Ardant pagalvę, atrasti arklio ašutai, o ardant čiužinį – jūros žolė. Tai medžiagos, kurias visais atvejais verta išsaugoti, nors kartais atrodo, kad tai tiesiog neįmanoma. Reikalai pasitaiso viską tiesiog išplovus ir išdžiovinus.

2. Suklijuotas skilęs medinis čiužinio rėmas, užlopytos vinių padarytos skylės įklijuojant medinius pagaliukus į jų vietas.Išsiurbtos visos dulkės, o vietose kur neįmanoma prieiti – išpūsta oro kompresoriumi. Išplauta jūros žolė ir ašutai naudojant 5 % ūkiško muilo tirpalą. Išskalauta 2 kartus švariu 40o C temperatūroje vandeniu. Išdžiovinta pakėlus nuo žemės laikant savaitę laiko kambario temperatūroje.

3.Pakeista lūžusi spyruoklė, prisiūta prie pagrindo medžiagos. Pakeista tvirtinančioji viela, pririšta prie spyruoklių bloko. Spyruoklės perrištos 3 mm džiuto virve. Kiekviena spyruoklė surišta mažiausiai 8 mazgais, taip pat surištos tarpusavyje į bloką. Taip pat surištos tarp spyruoklių esančios virvės. Virve surišta ir tvirtinančioji viela.

4. Spyruoklių blokas uždengtas džiuto maišo medžiaga, ji prikalta prie medinio rėmo. Iš džiuto maišo medžiagos iškirptos ilgos juostos, jos prisiūtos prie viena linija prie išorinio spyruoklių ir tvirtinančios vielos krašto.  Iš nendrių šiaudų suformuotas volas ir prisiūtas prie išorinių spyruoklių ir tvirtinančios vielos krašto, uždengiant jį džiuto maišo ilgomis juostomis.Nendrių šiaudų kantas persiūtas taip formuojant vienodą aukštį ir storį, naudojant lininį trijų gijų siūlą ir lenktą adatą. Taip persiūtas visas perimetras 3 kartus.

5. Ant pasėsto ir pagalvių dėta jūros žolė ir sudrėkinta purškiant vandenį, tada paslėgta lygia plokšte ir svoriu. Po paros plokštė nuimta ir jūros žolė prisiūta naudojant lenktą adatą. Jūros žolė apkerpama pagal formą ir jos likučiai sudedami į nedideles duobutes.Toks pat procesas kartojamas su arklio ašutais.

6. Impilinė medžiaga uždėta ant čiužinio ir pagalvių, įtempiama, susmaigstoma smeigtukais ir prikalama, smeigtukai išimami. Ant įtemptos medžiagos uždėtas gobelenas, susmaigstomas smeigtukais ir prikalamas mažais vinukais, smeigtukai išimami.

 

Restauruodami minkštuosius baldus, ypač didelį dėmesį atkreipkite į audinius, nes tai didžioji dalis šių baldų grožio. Jeigu tik yra galimybė, rinkitės juos maksimaliai artimus originalui. Jeigu baldas buvo kelis kartus restauruotas ir pirminį audinį nustatyti sunku, atkreipkite dėmesį į laikmetį. Art Deco stiliui būdingi geometriniai ar augalinai raštai, kartais – natūralūs egzotiškų gyvūnų kailio ar odos raštai. Spalvinė gama nuo dramblio kaulo iki žalios ir mėlynos spalvų, o taip pat aukso bei sidabro blizgesys. Audiniai aksominiai, šilkiniai ar žakardiniai.

Rasa ŽEMAITIENĖ

Kviečiame apsilankyti svetainėje https://www.artdecomuziejus.lt/ ir suplanuoti savo viešnagę į muziejų. 

Rubriką "Tvarios kultūros žingsniai" remia

Tags: No tags

Comments are closed.