Kartais gana sunku nustatyti interjero stilių, ypač kai kalba eina apie du terminus: „šiuolaikišką“ ir „modernųjį“. Dažnas netgi linkęs manyti, kad tai vienas ir tas pats. Iš tiesų tai visai ne. Kurdami šiuolaikiško stiliaus interjerą, dizaineriai šiandien neapsieina be tų daiktų ir baldų, kuriuos būtent šiuo metu kuria madingi dizaineriai. Šis stilius suteikia jiems galimybę savo darbais išreikšti ryškų savitą individualumą būtent šiandienos stilių kontekste su šiandien sukurtais daiktais. Visumoje šiuolaikiškam stiliui būdingas minimalistinis vaizdas, paprastos formos ir faktūros, ekologiškos medžiagos, funkcionalumas ir švelniai kontrastuojančios spalvos. Modernas - tai kažkas be laiko sąvokos, kažkas jau klasikinio, net kultinio, bet vis dar progresyvaus, švietėjiško ir avangardinio. Užgimęs praeito šimtmečio pradžioje, suklestėjęs viduryje ir besivystantis iki šiol, jis deklaruoja daugybės dekoratyvių puošnių detalių atsisakymą, vardinių baldų naudojimą ir nevengia naudoti tokias medžiagas kaip metalas, plastikas ir būtinai - mediena. Šiandien kai kuriuos mid-century modern stiliaus interjero pavyzdžius galima laikyti tiesiog meno kūriniais, nes juose taip pat daug meno kūrinių - XXa. vidurio dizainerių kurtų vardinių baldų ir detalių.
Mid - century modern, vintažinis, retro...
Tad šį kartą ir kalbėsime būtent apie MODERNĄ – stilių, kurio laikmetis teoretikų apibrėžiamas 1933- 1965 m., bet praktiškai yra ilgesnis ir siekia netgi mus dominančius 1970 – uosius Lietuvoje, nes kaip tik šių metų stilistika vis dažniau grįžta į mūsų namus, o ir daiktų pasiūla iš to laikmečio vis dar nemaža. Nors, gerai patyrinėjus šiuolaikines stiliaus tendencijas, galima pasakyti, kad įkvėpimo žvalgomasi ir į 1930 – 1960 – uosius. Taigi praktiškai moderno stiliumi kuriančius dizainerius, domina visi penki dešimtmečiai, pradedant skaičiuoti nuo Art Deco laikmečio vidurio. Tiesa, kalba neina apie tikslų to laikmečio stiliaus ar daiktų kopijavimą šiandien – greičiau apie idėjų grįžimą, kurios materializuojamos jau šiuolaikinėmis medžiagomis bei technologijomis ir būtinai baldais, kurie – o kaip puiku – gali būti ir to laikmečio originalai. Kad dar labiau suvoktume apie ką eis kalba, tai priminsime, kad šis stilius dažniausiai vadinamas mid – century modern, kartais – vintažiniu ar net retro. Patinka jis labiausiai tiems, kam artimas šiuolaikinis skandinaviškas stilius, kurio (to tikrojo) Lietuvoje kaip ir nėra. Skandinavišku mes tiesiog ėmėme vadinti minimalistinį šiuolaikišką stilių ir tiek. Tikrasis skandinaviškas stilius greičiau ir būtų artimas tam mid – century modern ir tai jau minėtai 1970 – ųjų stilistikai Lietuvoje, arba atvirkščiai. Ne veltui dauguma mid- century modern baldų šiandienos rinkoje taip pat yra sukurti skandinavų dizainerių, tarp kurių ypač daug danų pavardžių. Taigi kokia ji, mid – century modern stilistika?
Spalvinga, geometriška, medinė
Jei reikėtų apibūdinti trimis žodžiais, tai būtų galima pasakyti, jog geometriška, spalvinga ir… medinė. Visi baldai grakštūs, lengvi, pakankamai lakoniškų formų, su santūriomis detalėmis ir būtinai kojytėmis, kurios dažniausiai dar ir lenktos, laibos, grakščios. Baldų detalės ir kampai aštrūs arba kaip tik suapvalinti, formos kartais preciziškai stačios, kartais plastiškos netgi plaukiančios. Mediena dažniausiai ryški (tikmedis, karelijos beržas, raudonmedis, riešutas, bukas), dažnai lakuota ar aliejuota, taigi dar sodresnė. Iš vienos pusės, pokario nepritekliai šio stiliaus baldus tarsi supaprastina, iš kitos įjungia tokią galingą kūrėjų vaizduotę, jog jie sugeba taupymo režimu sukurti išskirtinius gaminius. Be to, prasideda ir technologijų proveržis, atsiranda galimybė įvairiai naudoti plastiką. Žinoma, to laikmečio Vakarų Europos ir Skandinavijos dizainerių kūryba įmantresnė, prašmatnesnė, daiktai brangesni, gražesni, retesni, todėl šiandien ypač ieškomi, vertinami ir brangūs nei iš buvusių sovietinių šalių, tarp jų ir Lietuvos.
Skandinavišku mes tiesiog ėmėme vadinti minimalistinį šiuolaikišką stilių ir tiek. Tikrasis skandinaviškas stilius greičiau ir būtų artimas tam mid - century modern ir tai jau minėtai 1970 - ųjų stilistikai Lietuvoje, arba atvirkščiai. Ne veltui dauguma mid - century modern baldų šiandienos rinkoje taip pat yra sukurti skandinavų dizainerių, tarp kurių ypač daug danų pavardžių.
Mid-Century modern baldininkai su vardais - ir Lietuvoje
Ir vis dėlto, dizaino proveržis baldininkystėje vyksta ir Sovietų sąjungoje. Lietuvoje apie 1970 – uosius irgi atsiranda baldininkai su vardais, tik jų niekas nevadina dizaineriais, tai nepriimtina – dvelkia kapitalizmu, kurio saugomasi. Tačiau baldai ir pas mus jau kuriami tai išmanančių žmonių tik maksimaliai pigūs, kad galėtų tapti masinės gamybos objektu – tokia tuo metu vykdoma valdžios politika. 1959 m. XXI partijos suvažiavimo programa paskelbia garsųjį šūkį „meną – į buitį“, kurį lydi dar pompastiškesni: „grožį – masinei produkcijai, pagražinant milijonų žmonių gyvenimus“, „naujus atradimus reikia pritaikyti ne salonams, o gyvenimui“. Nuo 1957 m. Vilniuje pradeda veikti baldų konstravimo biuras, žinomas kaip PKB (trumpinys pagal pirmąjį pavadinimą – Projektavimo konstravimo biuras, o nuo 1959 m. – Liaudies ūkio tarybos Eksperimentinis konstravimo biuras), vienas po kito kuriami nauji baldų modeliai, stilingai įrenginėjami restoranai ir kavinės. Lietuvos baldininkų ir architektų vardai skamba visoje sąjungoje. Iš šio laikmečio būtina žinoti kelias, daug prie baldų kūrybos prisidėjusias asmenybes. Tai – dizaineriai Eugenijus Antanas Cukermanas, Tadas Baginskas, Eugenijus Gūzas, Algimantas Stapulionis, Vytautas Beiga, Algimantas Bielskis, A. Dutka, Albinas Purys, Lygija Marija Stapulionienė, Eugenija Marija Cukermanienė, Brigita Adomonienė, Teresė Bernotaitytė – Adomaitienė ir kiti. Visi jie kuria naujos estetikos baldus, visi ieško savitumo. Kas šiandien neprisimena trikampio stalelio su dailiomis juodomis kojytėmis ir dviejų lengvų foteliukų bei sofutės? Kas neprisimena… „Šuriko nuotykiai“ filmo interjero? Visa tai šiandien galbūt būtų galima pavadinti lietuviška 1970-ųjų klasika arba socialistiniu modernizmu, arba mid-century modern Lietuvoje ir tuometinėje sąjungoje apskritai.
Baldų atnaujintojai Gintarei Jurgei patinka dirbti su lietuvių meistrų baldais iš 1970 - ųjų laikmečio, o ir užsakovų netrūksta.
Per pasaulį ritasi mid-century modern banga
Šiaip ar taip šiandien baldų rinkoje 1970 -ųjų lietuviškų gaminių dar palyginti daug, jie nėra reti ir nėra brangūs. Iš lietuviškų vintažinių baldų tikrai galima susikurti gražios, vientisos mid-century modern stilistikos namus. Juolab, kad jau atsiranda ir besispecializuojančių jų pardavėjų, ir net restauratorių.
„Lietuviai, ir ypač jauni žmonės, pradeda pamėgti 1970-ųjų stilių. Dažnai tenka restauruoti to laikmečio foteliukus, pufus, krėslus, supamąsias kėdes. Jų vis dar randama senelių namuose. Gaila, kad kur kas rečiau sofutes, kurių žmonės tiesiog neišsaugojo dėl vietos stokos ar staliukus, kurie sulūžo dėl savo trapumo“, – sako baldų atnaujintoja Gintarė Jurgė, pati labai mėgstanti šios stilistikos baldus.
Kad mid- century modern atgimimo banga ritasi per pasaulį yra pastebėjęs ir Anglijoje gyvenantis, mūsų sveitainės svečiu jau buvęs fotografas Rimantas Paškevičius. Jis pats taip pat mėgsta šios stilistikos baldus, ypač kurtus skandinavijos dizainerių, juos mielai fotografuoja ir net siūlo pirkti. Rimantas sakė, kad Anglijoje šio stiliaus atgimimas jau seniai prasidėjęs ir nežada atslūgti, o ir Lietuvoje vis daugiau žmonių juo susidomi. Pirkėjai dažnai ieško dizainerių sukurtų baldų, vertingesni retesni, įdomesnio dizaino, geros kokybės. Tokių Anglijoje vis dar galima rasti, o paklausa tik didėja.
Anglijoje gyvenančiam lietuviui fotografui Rimantui Paškevičiui tenka nemažai susidurti su mid - century modern stiliaus interjerais, mėgstamais Anglijoje, o šio stiliaus baldai dabar yra ne tik jo fotografijos eksponatai, bet ir verslas.
Stilistika ta pati: nuo senų iki naujų baldų
Bet, pamilus šį stilių, nebūtina ieškoti baldų iš praeities. Šiuolaikiniai gamintojai, jausdami mid – century modern atgimimo gūsį baldininkystėje, sėkmingai kopijuoja tuometinį dizainą, gamina tokius pačius baldus ir vadina juos skandinaviškais. Iš tiesų tai ne skandinaviško dizaino, o greičiau 1960-1970 – ųjų baldų, sukurtų skandinavijos dizainerių, ikonų replikos, kurias šiandien siūlo net ta pati lietuvių pamėgsta IKEA. Todėl kartais labai juokinga girdėti, kai žmogus sako mėgstantis tik naujoviškus (ne naujus) baldus ir perkantis juos minėtoje parduotuvėje. Pagaliau, pageidaujamo modelio baldų galima užsisakyti ir individualiai, pas meistrus nedidelėse dirbtuvėlėse ir likti visai patenkintiems rezultu. O jeigu nusprendėte juos įsigyti jau padėvėtus, tai turėkite galvoje, kad turite imtis tam tikrų atsargumo priemonių, nes anksčiau daiktai nebuvo gaminami pagal tokius pačius reikalavimus kaip dabar. Pavyzdžiui, gali būti, kad vaikiški baldai gali būti padengti laku su švino priemaišomis ir pan.
Laikmetį atspindi ir buitinė technika
Bet ne tik baldais kuriamas interjeras. Štai virtuvėse ir valgomuosiuose minėtą stilių galima sukurti į pagalbą pasitelkus ne tik gražius vintažinius indus ir netgi įrankius, bet ir buitinę techniką. Suapvalinti kampai, ryškios spalvos, metalo, ypač vario spalvos naudojimas – tai to laiko technikos vizualiniai ypatumai. Ji tuo metu tokia išskirtinė, kad laikmetį atspindi netgi labiau nei baldai. Sunku būtų rasti jos originalios ir dar veikiančios, tad retro stiliaus viryklės, šaldytuvai, gartraukiai ar plautuvės ir dabar gaminami pačių prašmatniausių šiuolaiknės technikos gamintojų. Beje, idėja: labai įdomiai valgomąjį ar virtuvę galima įkurti pasigilinus į 1960-1980 – ųjų kavinių ar net valgyklų interjerų fotografijas. Tuo metu tam skiriamas didelis dėmesys ir galima aptikti puikių idėjų, patyrinėti naudojamas medžiagas, apdailos priemones, raštus, faktūras. Pavyzdžiui, 1970- ųjų stilistikos interjero apdailoje populiarios plytelės su geometriniais piešiniais, o parketas labia dažnai klojamas eglute.
Mid - century modern stiliaus namuose visada turėtų atsirasti didelių lapinių augalų, o ir tekstilė su augalinias motyvais jame puikiai dera.
Šiuolaikiniai gamintojai kurdami šio stiliaus baldus naudoja taip pat tamsias medžio rūšis, atkartoja žymių XXa. dizainerių baldų formas.
Geometrija visur: tapetuose, kilimuose, detalėse, balduose. Tai turbūt pats išskirtiniausias šio stiliaus bruožas be natūralių medžiagų ir spalvų.
Šis stilius turi pačią plačiausią ryškių spalvų paletę. Tačiau išskirti galima būtų mėlynai - žalios, oranžinės ir garstyčių spalvos atspalvius.
Šviestuvai, veidrodžiai ir paveikslai
Kitas dalykas, į kurį labai verta atkreipti dėmesį, tai būsto apšvietimas. Jei 1960-aisiais buvo labai populiarūs sieniniai ir pakabinami šviestuvai su aliuminio konstrukcijomis, ir kuo įmantresnėmis tuo geriau, tai 1970-aisiais, tarsi pasigedus romantikos ir pavargus nuo metalo konstrukcijų, svetaines užkariavo toršerai su jaukiais medžiaginiais gaubtais. Dabar šviestuvai kad ir to laikmečio formų dažniau gaminami iš vario (arba dažomi jo spalva) nei iš aliuminio – atrodo švelniau ir dizainerių akimis turbūt vintažiškiau.
Detalių to laikmečio namuose ne itin gausu, nevertėtų piknaudžiauti jomis ir šiandien. Antraip yra galimybė, kad daugybė veidrodžių, laikrodžių ar senų žurnalų komplektų sukels ne lengvą ir žavų nostalgijos jausmą, o nugramzdins į liūdesį. Verta išskirti veidrodžius ir paveikslus. Veidrodžiai dažniausiai buvo apvalūs, kartais saulės spindulius imituojančiais rėmais. Paveikslų rėmai labai dažnai tiesiog mediniai, nes medis – pagrindinė šio stiliaus medžiaga. Tuo metu buvo madinga grafika, spalvingos abstrakcijos ir geometriniai piešiniai.
Spalvos ir augalai Mid-Century modern interjere
Spalvos – dar vienas 1970-ųjų stiliaus bruožas. Jos ryškios, o raštai geometriniai, arba rečiau -gėlėti. Tokie buvo baldų gobelenai, užuolaidų audiniai, kilimai ir takai takeliai. Taigi retro stilių labai nesunku sukurti miegamuosiuose, pasitelkus, pavyzdžiui, kontrastinių spalvų audinius. O štai lovų galvūgaliai gali būti iš viso aptraukti barchato ar aksomo audiniu. Lygiai taip pat tekstilė gali padėti sudėlioti taškus ant „i“ svetainėje (užuolaidos, kilimas, pagalvėlės, baldų gobelenas), virtuvėje (užuolaidos ir stalo tekstilė), koridoriuje (takai).
Tapetai su geometriniais raštais populiarūs tuo laiku, dabar eina greta su baltai dažytoms sienomis, ypač tuo atveju, kai mid – century modern gerbėjai pasirenka daug spalvingų detalių iš tekstilės ar namus puošia augalais. Dideli augalai – dar vienas šio stiliaus akcentas. Pavyzdžiui, fikusai ar palmės. Atsimenate iš senelių namų? Iki lubų, mediniuose vazonuose, šalia grakščių medinių nedidelių baldelių. Jų ne tiek daug kaip kad dabar sparčiai populiarėjančio boho stiliaus namuose, bet jie dideli, žali, sveiki ir… savotiškai geometriški. Ar vertėtų šalia mid – century modern stiliaus kalbėti apie boho? Gal ne šį kartą, nors šie stiliai turi sąsajų, tik boho laisvesnis, sodresnis, eklektiškesnis – savaip bohemiškas.