Bet šiandien Lietuvoje net sunku patikėti, kad yra priskaičiuota per 1000 istorinių želdynų, iš kurių didžioji dalis buvusių dvarų ir didikų rezidencijų teritorijose. Želdynų, kurie turėtų atminti XVII-XVIII amžius iš viso yra per 300. Gaila, bet yra labai mažai žinių apie renesansinius ir barokinius želdinius, gausiai papildytus mažosios architektūros – pavėsinių, tiltelių, terasų. Sunyko jų struktūra, architektūra, viskas, kas sudarė gausiausią XVII a. pabaigos – XIX a. parkų paveldą.
Tačiau naujam gyvenimui besikeliantys dvarai, neleidžia nunykti ir parkams. Todėl dėl parkų verta aplankyti jau minėtosios Palangos, Užutrakio, Švėkšnos, Gelgaudiškio, Paežerių, Plungės, Taujėnų, Renavo, Biržų pilies, Raudondvario, Burbiškio (Ir Anykčių rajone, ir Radviliškio), Baisogalos, Šešuolėlių, Bistrampolio, Pakruojo dvarvietes ir dvarus.
Kaip Prienų krašto patriotė pakviesiu pasivaikščioti ir po Balbieriškio (Prienų r.) dvaro parką, paglostyti jo šimtametes liepas. Šis angliško stiliaus parkas įrengtas XIX a. pradžioje, užima 10 hektarų ir jame geriausiai išsilaikė grafų Tiškevičių sodininko suformuota amerikinių liepų alėja, taip pat totoriniai ir ginaliniai klevai, europiniai maumedžiai. Reti augalai visada buvo parkų išskirtinumo požymis.
Ir jeigu jau apie juos, tai sukime į Švėkšną, pasižiūrėti kaip skleidžiasi, o rudeniop plevena vaiskiu geltoniu apie 18m aukščio ir 70 cm skersmens reliktinis dviskiautis ginkmedis – pats stambiausias ir gražiausias šios rūšies egzempliorius Lietuvoje. Didžiulė parko teritorija šiandien žavi ne tik ne tik puikiai sutvarkytu kraštovaizdiu, bet ir svarbiais kultūros akcentais – saulės laikrodžiu, medžioklės deivės Dianos skulptūra bei išskirtinio grožio ampyro stiliaus vila „Genovaitė“, kurią grafas Adomas Broel Pliateris 1880 m. pastatė savo mylimai žmonai. Visas Švėkšnos dvaro ansamblis vienas romantiškiausių iš aplankytųjų, tad mes dar būtinai į jį grįšime.
O dabar visai kitame Lietuvos krašte Paežerių dvare prie Vilkaviškio apglėbkime 400 metų senumo ąžuolą, pasivaikčiokime jo kaštonų alėja ar pasėdėkime paežerėje prie trijų tvenkinių kaskados. Dvaro rūmai puikiai restauruoti, o belvederinis neogotikinio stiliaus bokštas iš raudonų plytų yra vienas iš geriausiai išsilaikiusių Lietuvoje. Nuo Paežerių – pirmyn į Gelgaudiškį (Šakių r.). Juk šio dvaro rūmus supa vienas didžiausių Lietuvos dvarų parkų, kurio struktūra, beje, gana sudėtinga, o istorija apipinta legendomis. Spėliojama, kad čia senovėje galėjo būti alkas, nes pagonys šventais laikė tuos miškus, kuriuose augo ąžuolai, liepos ir pušys. Visi šie medžiai auga čia nuo senų laikų. Parke įrengtas ir puikus pažintinis takas, kuriuo einant galima pasigrožėti ir retais medžiais: juodąja ir veimutine pušimis, raudonuoju ąžuolu, paprastuoju buku, europiniu maumedžiu, raudonžiedžiu kaštonu. Sunku patikėti, kad vien didelių ąžuolų čia yra per keturis šimtus, kai kurie yra 26 m aukščio ir iki 1,5 m skersmens, o kur dar ketureilė sidabrinių klevų alėja? Parke daug įdomių, legendomis apipintų objektų: Asesoriaus kapas, Velnio kalnas, Baronkapinės (baronų Koidelių kapai), Pakaruoklių kalnas, tyro vandens šaltinėlis. O aikštelė „Žvaigždė“ – tai taisyklingai aštuoniomis pasaulio šalių kryptimis iškirstos proskynos. Pasakojama, kad dvarininkai medžioklių metu šioje vietoje pietaudavo ir tuo pačiu stebėdavo bėgančius žvėris.